Genel SağlıkHABERLER

HEMOROİDİ OLAN İKİ YIL DOKTORDAN SAKLANIYOR

Hemoroid hastalığı anüs bölgesinde kanama, şişlik, ağrı belirtileriyle ortaya çıkıyor. Hastalığın utandıran bir bölgede bulunması nedeniyle, Türkiye’deki hemoroid sıklığı hakkında sağlıklı bir istatistik sunmak mümkün değil. Ancak yurtdışı verilerine bakarak ülkemizde yüzde 10 oranında görülebileceği tahmin ediliyor.

International Hospital’dan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sadık Yıldırım, yapılan bir araştırmada hemoroid nedeniyle hekime gelen hastalara sorulduğunda, önemli bir bölümünde en az iki yıl boyunca bu derdi çektikten sonra doktora gitmeye karar verdiklerinin ortaya çıktığını belirtiyor. Belki de utanma nedeniyle dünyada en fazla alternatif tıp yöntemine başvurulan hastalığın hemoroid olduğu biliniyor.

Hemoroidler aslında herkeste bulunuyor. Üstelik bir fonksiyonu da var; Hemoroidal yastıkçıklar, içinde damar yumağı ve bağ dokusunu barındıran dokulardan oluşuyor. Öksürürken, hapşırırken, kahkaha atarken dışkı kaçırmayı önlüyor. Tüm bunların olması halinde anüs bölgesindeki basınç artıyor, damar yumakları şişiyor, bir araya gelen sünger yumakları gibi kaçışı engelliyor.

Hastalığın tedavisinde en önemli sorunun utanıp çekinme nedeniyle hekime gitmemekten kaynakladığına değinen Doç. Dr. Yıldırım, “Oysa hemoroid etkili bir şekilde tedavisi mümkün olan bir hastalık. Geliştirilmiş yeni yöntemle yapılan operasyonlar sayesinde hastalar daha çabuk günlük yaşamlarına dönebiliyor. Burada bir diğer önemli nokta ise, 50 yaşındaki tüm hemoroidi olan ya da anüsten kanaması bulunan hastalara kalınbağırsak kanseri olup olmadığını atlamamak amacıyla kolonoskopi yapılmasıdır. Hastalar utanıp gelmeyince kanser de atlanabiliyor” diyor.

Hemoroid Arkadaş Tedavisiyle İyileşmiyor!

Hemoroid ve anüs bölgesinde oluşan çatlakların belirtileri birbirine benzediği için hastalıklar karıştırabiliyor. Çünkü çatlaklar da kanama, ağrı, şişlik yapabiliyor. Bu durum aynı sorunu yaşayan kişilerin hekime gitmeden birbirlerine kulaktan dolma bilgileri aktarmalarına, yanlış tedavilerin denenmesi nedeniyle sorunun ciddi bir boyut kazanmasına yol açabiliyor. Oysa hemoroidin “arkadaş tavsiyesiyle” tedavisi mümkün değil.

Hemoroidlerin genel cerrahi polikliniğine en fazla başvuran hasta grubu olduğuna değinen Doç. Dr. Sadık Yıldırım, hemoroid-kanser ilişkisinin atlanmaması gerektiğine dikkati çekerek şunları söylüyor:

Hastalar utanıp çekindiğinden hekime muayeneye gelmiyor. Hekime gitmeyince de komşularının dediklerini uyguluyor.

Dünyada en fazla alternatif tıp yöntemine başvurulan hastalık hemoroiddir.

Kanamayla gelen hastaların yüzde 45’inde hemoroid görüyoruz. Bu oranın içinde sadece yüzde 30-35’i hemoroidlerden oluşuyor, kalanında ise çatlaklar, kanserler gibi başka rahatsızlıklar bulunuyor.

Kalınbağırsağın son kısmı olarak bilinen rektumda görülen kanserler kanama ile kendini belli edebilir. Kalınbağırsak kanseri tedavisi yaptığımız hastalara baktığımızda bunların yüzde 20’sinin hemoroid nedeniyle yıllarca tedavi görüp geciktiğini biliyoruz.

Makat kanamalarının çok önemsenmesi ve mutlaka doktora gidilmesi, endoskopik yöntemle bağırsakların kontrolünün yapılması önem taşıyor.

Mutlaka parmakla makat muayenesi yapması gerekiyor. Parmak muayenesinin henüz bir alternatifi bulunmuyor.

Tuvalette uzun süre dergi, gazete okumak şiddetlendiriyor!

Hemoroid oluşmasının en çok bilinen nedeni kabızlık. Kabızlık anüs bölgesindeki basıncı artırıyor, hemoroid yastıkçıklarının şişip aşağı doğru sarkmasına yol açıyor. Tuvalette uzun süre oturup dergi, gazete okumak nedeniyle basınç artıyor, damar yumakları şişip sarkabiliyor. Aynı şekilde hareket azlığı, uzun süre oturmak da aynı sonuçları doğurabiliyor.

Hemoroidden korunmak için sebze – meyve ağırlıklı beslenmek, hareket etmek, çok uzun oturmamak, bol su içme, tuvalette çok uzun zaman geçirmemek önem taşıyor. Sıcak suda oturmak da bölgedeki kasları gevşettiğinden işe yarıyor.

İleri evre hemoroidin tedavisinin cerrahi yöntemlerle yapıldığını belirten Doç. Dr. Sadık Yıldırım, tedavi hakkında şu bilgileri veriyor:

Erken dönem hemoroidlerde cerrahi dışı tedaviler başarılı olabiliyor.

Kanamalı, ağrılı hemoroidlerde cerrahi tedavi yapılıyor. Klasik cerrahide dokunun kesip çıkarılması, kalan dokuların kapatılması gerekiyor. Sonuçları başarılı oluyor, ancak ameliyat sonrasında ağrının fazlalığı nedeniyle hastalar yakınıyor.

Ameliyat edilen bölge sinirlerin çok yoğun olarak geçişinin olduğu bir alan olduğundan, ameliyat sonrası bazen şiddetli ağrı görülebiliyor.

Son dönemlerde yaygınlaşan Longo yöntemi hemoroid tedavisinde kullanılıyor. Özel bir zımba ile hemoroidler bağırsağın daha yukarı kısmına asılıyor. Bu yöntem son derece etkin, ameliyat sonrası son derece ağrısız. Ameliyat yarım saat sürüyor. Zaman zaman kanamalar olabiliyor, klasik cerrahiye göre daha az ağrı oluyor.

Hemoroidlerin nüksetmemesi için korunma önlemlerinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Beslenmeye dikkat edilmesi, hareket edilmesi, bol su içilmesi önem taşıyor.