HEKİMLER ARTIK DAHA ‘DALGIN’

İstanbul Tabip Odası’na 1982-2002 arasında yapılan 1525 başvurunun 411’inin tıbbi hata olduğu açıklandı

Tabip Odası’nın yaptığı araştırmaya göre 1999 yılında her beş iddiadan biri doğrulanırken, 2001 yılında her üç iddiadan birinin doğru olduğu saptandı.

Son 20 yılda İstanbul Tabip Odası’na yapılan başvuruların yüzde 27’sini tıbbi hata iddiaları oluşturdu. Tıbbi hata iddiasıyla odaya şikayet edilen hekimlerin yüzde 15’i ise ceza aldı.

Odanın yaptığı araştırma tıbbi hata nedeniyle yapılan başvurularda önemli bir artış olduğunu gösterdi. 16 yıllık dönemde yıllık ortalama 35 olan başvuru sayısı, son 4 yıllık dönemde yaklaşık 7 kat artarak, yıllık ortalama 239’a ulaştı. Başlangıçta odaya tıbbi hata nedeniyle yapılan her beş başvurunun 1’i doğrulanırken, 2001 yılında ise her 3 iddiadan biri doğrulanır hale geldi.

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANLARI İLK SIRADA

Tıbbi hata sıralamasında yüzde 17.7 ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanları birinci oldu. Genel cerrahi uzmanları yüzde 17 ile ikinci, yüzde 10.8 ile iç hastalıkları uzmanları üçüncü, yüzde 7 ile ortopedi ve travmatoloji uzmanları dördüncü sırada yer aldı. Hekimlere göre tıbbi hatalarla ilgili başvurulardaki artışta birçok faktör etkili.

İLK SIRADA YANLIŞ TANI VAR

Araştırmalara göre tıbbi hatalar içinde yanlış tanı ilk sırada yer alıyor. Tanının gecikmesi, gerekli testlerin yapılmaması, ameliyat ya da tıbbi işlemin uygulanmasındaki eksiklik, yanlış ilaç tedavisi, tedavinin geciktirilmesi, gereksiz ve uygun olmayan tedavi ise en sık görülen tıbbi hatalar. Ancak tıbbi hata ilgili şikayetler artsa da, şikayetlerin Oda tarafından kanıtlanması oldukça uzun bir sürece yayılıyor.

SORUMLULUK KANUNU TASARISI ELEŞTİRİLİYOR

Tıbbi hatalarla ilgili yaşanan sorunların çözümü için Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan tıbbi hizmetlerin kötü uygulanmasından doğan sorumluluk kanunu tasarısı ise meslek örgütleri tarafından eleştiriliyor.

Meslek örgütleri tıbbi hataları düzenleyecek yasa tasarısının ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalacağını bu yüzden eksikliklerin tamamlanarak çıkarılması gerektiği görüşünü savunuyorlar.