HASTALIĞINA İNTERNETTE ÇARE ARANIYOR

Yakalandığı hastalığı tanımlanamayan, İstanbul Emine İbrahim Pekin İlköğretim Okulu 3-E sınıfı öğrencisi 8 yaşındaki İlayda Karabulut ile aynı kaderi paylaşan hastalara ulaşabilmek için web sitesi kuruldu.

http://www.ilaydakarabulut.com internet sitesinden yer alan bilgilere göre, küçük İlayda’nın hastalığının seyri şöyle gelişti:

Daha önce basit grip enfeksiyonları haricinde hiçbir hastalık ile karşılaşmayan ve tüm aşıları düzenli olarak yapılan İlayda Karabulut, 03 Ekim 2002 tarihinde bulantı, halsizlik ve 35.5 derece ateş dolayısıyla hastaneye kaldırıldı. Alınan kan analizinde, trombosit (kanın pıhtılaşmasında görevli kan hücreleri) düşüklüğü nedeniyle gözetim altına alınan İlayda’nın, 4 gün içerisinde trombosit değeri kendiliğinden normal seviyeye geldi. Fakat aynı günün gecesi başlayan halüsinasyon ve bilinçsiz hareketler sonucu, çocuk acil bakım ünitesinde kaldığı 5 gün boyunca durumu giderek ağırlaşarak böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının durması ile komaya giren İlayda’nın daha sonra bağlandığı dializ makinasında kalbi durdu, kalp masajı ile hayata döndü ve yine koma halinde yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Bu bölümde geçen süre içinde önce böbrek daha sonra karaciğer fonksiyonlarının yeterli seviyeye gelmesi ile birlikte beyin ve beyin sapında bazı hasarlar oluştu.”

ÖRNEKLEME YAPABİLECEK UZMANLARININ GÖRÜŞLERİNE İHTİYAÇLAR VAR

Bilgi veren İlayda’nın jeofizik mühendisi olan babası Taner Karabulut, “doktorların tüm iyi niyetli çabalarına rağmen” hastalığın tanımlanamadığını ve benzer vakalardan örnekleme yapabilecek beyin uzmanlarının görüşlerine çok ihtiyaçları olduğunu söyledi.

İlayda adına açılan internet sitesinde, hastalıkla ilgili tüm verileri güncelleyerek sunduklarını anlatan Taner Karabulut, Türkiye ya da yurtdışında konuyla ilgilenen herkesten yardım istediklerini bildirdi.