HASSAS CİLTLERE, KOZMETİK UYARISI!

Far, pudra, ruj gibi renkli makyaj malzemeleri, parfüm, kolonya ile kokulu sabun ve nemlendirici kremlerin hassas ciltlerin güneşe karşı duyarlılıklarını artırdığı kaydedildi.

Özellikle aşırı hassas ve sorunlu cilde sahip olanların, renkli ve kokulu kozmetik ürünleri kullanarak güneşe çıkmalarının, bazı hastalıklara yol açabileceği belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Varol Lütfü Aksungur, güneşe karşı alerjisi ya da ciltte lekelere dayalı sorunu olanların, renkli ve hoş kokulu kozmetik ürünlerini kullanırken dikkatli olmalarını istedi.

Far, pudra, ruj gibi renkli makyaj malzemeleri, parfüm, kolonya ile kokulu sabun ve nemlendirici kremlerin hassas ciltlerin güneşe karşı duyarlılıklarını artırdığını kaydeden Prof. Dr. Aksungur, “Hassas ciltler yoğun güneş ışığından olumsuz etkilenir. Ancak bir de renkli ve hoş kokulu kozmetikler kullanılarak güneşe çıkılması halinde bu etki, bir kat daha artar” dedi.

TERCİHTE DİKKAT

Halk arasında “gebelik maskesi” olarak bilinen ve gebelik sonrasında ortaya çıkan lekelerin de aşırı güneş ışığından korunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aksungur, şöyle devam etti: “Gebelik lekesi ve sivilceye bağlı lekeleri olan kişiler, yoğun makyaj ya da kokulu kozmetikler kullanarak güneşe çıkmamalı. Bu kozmetik ürünlerindeki renk ve koku verici maddeler, yoğun güneş ışığına maruz kalınca ciltteki duyarlılığı artırıcı etki yapabilirler. Cildinde alerjik rahatsızlık ve leke olanların, renkli ve kokulu ürünleri güneş altında yoğun olarak kullanmaları, başta egzama olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabilir.”

Prof. Dr. Aksungur, sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmaması için kullanılan kozmetik ürünlerinin seçiminde, gerekli testlerden geçmiş ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlara sahip ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini hatırlattı.