Genel SağlıkHABERLER

“HAREKET HAYATTIR” FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI.

Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastalarının gündelik hayatlarında karşılaştıkları zorluklar ve engellerle mücadelesini konu alan “Hareket Hayattır” fotoğraf yarışması sonuçları Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) tarafından açıklandı.

Geleneksel olarak “hareket” konusunu ele alan ve hekimlerle hemşirelerin katılımıyla gerçekleşen yarışma bu yıl ilk kez hastalara da açık düzenlendi.
Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastaları yaşadıkları hareket kısıtlılığı nedeniyle gündelik hayatlarında büyük zorluklar ve engellerle karşılaşıyorlar. “Hareket Hayattır” fotoğraf yarışması, hastaların sağlıklarını olduğu kadar sosyal hayatlarını ve yaşam kalitelerini de önemli ölçüde etkileyen bu iki hastalığa dikkat çekmeyi hedefledi.
2013’te “Hareket Hayattır” teması altında gerçekleşen yarışmada dereceye giren çalışmaları TRD Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan ve Mustafa Altıoklar, Koray Peközkay, Mehmet Turgut, Muammer Yanmaz gibi sinema, basın ve fotoğraf dünyasının profesyonelleri seçti. Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) tarafından düzenlenen fotoğraf yarışması, geçtiğimiz yıllara kıyasla bir ilke sahne oldu. Artık bir gelenek haline gelen yarışma uzmanlık alanı hareket olan “Romatoloji”, “Ortopedi ve Travmatoloji” ve “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” hekimleri ve hemşirelerin yanı sıra bu yıl ilk kez hastaların da katılımına açık gerçekleşti.
ülkemizde 150.000 romatoid artrit, yaklaşık 200.000 kadarı ankilozan spondilitli olmak üzere 400.000 kadar spondiloartrit hastası bulunurken, tüm inflamatuar artritli hastaların toplam sayısı yaklaşık yarım milyonu geçiyor.
Zaman içinde hastaları hayattan çekip alan ve başkalarına bağımlı kılan romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde son 10 yılda önemli gelişmeler kaydedildi. İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Romatoloji Bilim Dalı öğretim üyesi ve Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan hastalıkların dünyada ve ülkemizde görülme sıklıklarını ve tedaviler konusunda şunları söyledi: “Bu hastalıklarda bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle vücudun kendi eklemlerini düşman olarak görür. Erken tanı sayesinde, şekil bozuklukları olmadan ve sakatlık meydana gelmeden hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Romatoid artrit hastalığının görülme sıklığı Türkiye’de de dünyada da “binde 5” civarındadır. Bu hastalık, tansiyon veya şeker gibi koruyucu tedavi uygulanan bir hastalık değildir. RA hastaları çok fazla ağrı çekerler. Bazıları hareket edemez, giyinemez, işe gidemez. İnsan ilişkilerinde sosyal izolasyon, depresyon gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Evde sürekli hasta birinin olması aile bireyleri için de zor olabilir. Hastaların kendilerini topluma ve aile bireylerine ifade etmekte güçlük çekebilirler. Hastaların en çok aile üyelerinin onları anlamasını isterler. çünkü onlar kronik hastalar. Tüm bu sıkıntıları hekimler ve hastalar olarak bizler biliyoruz ama toplum bilmiyor. Hareket Hayattır fotoğraf yarışmamızla toplumun bu konuya dikkatini çekmek istedik“ dedi.
Hekim, hemşire ve hasta kategorisinde yarışmaya katılan fotoğraflar arasından jüri tarafından seçilerek dereceye giren eserler ve sahipleri şöyle sıralandı:
Hasta Kategorisinde İlk üç:
1.’lik ödülü: Yücel Kızgır / Eserin Adı: Kırklareli Pavli Festivali
2.’lik ödülü: Yücel Kızgır / Eserin Adı:  Galata Köprüsü Yüzme
3.’lük ödülü: Saliha V. ürgüplüoğlu / Eserin Adı: Geçmişe Mazi
3.’lük ödülü: Yücel Kızgır / Eserin Adı: Hocapaşa Kültür Merkezi
Hekimler & Hemşireler Kategorisinde İlk üç:
1.’lik ödülü: Dr. Alkan öztürk / Eserin Adı: Nereye
İstanbul fizik tedavi rehabilitasyon EAH
2.’lik ödülü: Furkan Günen (öğrenci) / Eserin Adı:  Hayat
Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesi Anfileri Talas-Kayseri
3.’lük ödülü: Dr. Süleyman özbek / Eserin Adı: Göç
çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı