HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİŞLER DAHA FAZLA ÖZEN İSTER

Kadınların en hassas dönemlerinden biri olan hamilelik süresinde, vücuttaki hormon seviyesinin artmasıyla birlikte diş ve diş etleri de hassaslaşıyor. Bu dönemde, değişen dengeler diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine sebep oluyor.

Sema Hastanesi Diş Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Mehmet Coşkun, anne adayları, diş sağlığına, her zamankinden daha fazla özen göstermeliler, çünkü hamilelik sırasında oluşan uzun süreli diş eti hastalıkları erken doğuma bile neden olabiliyor dedi.

Hamilelik sırasında artan progesteron ve östrojen hormonlarının etkisiyle, diş etleri kolay kanayan hassas bir hal alıyorlar. Bu duruma hamilelik gingivitisi deniliyor. Hamilelik gingivitisi ilerlediğinde dişlerde sallanma ve kayıplar oluşabiliyor. Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin 2.ayında başlayıp 8.Ayında en üst seviyeye çıkıyor, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşiyor.

Hamilelik süresince ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenler

Günlük ağız ve diş bakımı kesintiye uğratılmamalıdır.

Günde en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır.

Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve dişeti hassasiyetini azaltır.

Üç dört aylık periyotlarla diş taşı temizliği yaptırmak zorlaşan ağız hijyenini korumak için ideal bir yoldur.

Dişler sabah akşam mutlaka fırçalanmalıdır

Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır

Kaliteli ve yumuşak kıllara sahip diş fırçası kullanılmalıdır

Şekerli yiyecek ve içeceklerden mutlaka kaçınılmalıdır

Kusma sonrasında ağız ve diş temizliği yapılmalıdır

Çürüme ve iltihap belirtileri fark edildiğinde doktora gidilmelidir

Hamilelik süresince diş tedavisi yapılır mı?

Hamileliğin 3 dönemde incelendiği düşünülürse,

İlk üç aylık dönem: Bu dönem bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Sadece çok acil müdahalelerin yapılacağı dönemdir. Diş hekimi, bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır.

İkinci üç aylık dönem: Bu dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, kanal tedavisi, diş taşı temizliği vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.

Üçüncü üç aylık dönem: Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

Dt. Mehmet Coşkun beslenmenin hem anne adayının hem de bebeğinin diş sağlığı üzerinde etkili olduğunu söyledi. Anne adaylarının diş sağlığı için protein, A vitamini, C vitamini, D vitamini ve kalsiyum yönünden zengin gıdaları yeterince almaları gerektiğini vurguladı.