Genel SağlıkHABERLER

HAMİLELERDE DÜŞÜK RİSKİ

Düşük riskinin en aza indirilmesi ve sağlıklı bebek sahibi olmak için çiftlerin bebek yapmayı planlamadan 3 ay önce mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerektiği bildirildi

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Çiçek, her 10 hamilelikten 1’inde görülen ve özellikle kromozom bozukluğundan kaynaklanan düşüklerin, ana nedenlerinin çiğ et, çiğ sebze yemek ve evde kedi, köpek beslemekten bulaşan “toksoplazmoziz” hastalığı olduğunu kaydetti. Çiçek, annenin yaşadığı yoğun stres, yeteri kadar folik asit alınmaması ve çiğ süt ürünlerinden bulaşan “brucella” hastalığının da düşük için önemli etkenler arasında yer aldığını belirtti.

Kromozom bozukluğundan kaynaklanan düşüğün en aza indirilmesi ve sağlıklı bebeklere sahip olmak için çiftlerin bebek yapmayı planlamadan 3 ay önce doktora gitmesi gerektiğini belirten Çiçek, şunları söyledi: “Anne adayının, hamile kalmadan önce dikkat etmesi gereken noktalar var. Sigara, içki, hepatit B, kızamıkçık gibi konularda bilgilendirilmesi gerekiyor. Anne adayı, hamile kalmadan 3 ay önce doğum kontrol hapını bırakmalı, aksi taktirde bebekte doğumsal anomallikler daha çok görülür. Hamilelik döneminde çiğ sebze ve çiğ et yememeli, kesinlikle kedi ve köpek beslememeli.”

Prof. Dr. Çiçek, düşüğün kromozom bozukluğundan kaynaklandığı gibi annede troid, yumurtlama bozukluğu, babanın sperm bozukluğu, anne ve babadaki çiçek hastalığı, bebeğe karşı alerjik reaksiyonlardan da kaynaklanabileceğini belirterek, “Çamaşır yıkamak, ağır kaldırmak gibi ev işleri kesinlikle düşüğe neden olmaz. Buna karşın şiddetli bir trafik kazası, yüksek katlardan düşmek gibi olağanüstü fiziksel zedelenmeler düşüğe yol açabilir” dedi.