HAMİLELER SAĞLIKLI BESLENMELİ

Sağlık uzmanları hamilelik dönemindeki beslenmeye dikkat çekti. Uzmanlar beslenmenin bebeğin beyin gelişimi ve sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Adıyaman’ın Kahta İlçesi Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Günay Duman, hamilelik dönemindeki beslenmenin bebeğin beyin gelişimi ve sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Günay Duman, Türkiye’de her yıl 154 bin bebeğin düşük doğum ağırlığıyla dünyaya geldiğini belirterek, ”Düşük doğum ağırlığının en önemli nedenlerinden biri, hamile kadınlarda görülen beslenme bozukluklarıdır. Gebelik döneminde enerji besin öğeleri gereksinimi artmaktadır. Bu ihtiyaç karşılanmadığı taktirde bebeğin büyüme ve gelişmesi için gereksinim duyulan besin öğeleri, annenin kendi dokularından sağlanır. Bunun sonucunda da annede çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve enfeksiyonlara karşı direnci azalır” dedi.

Hamilelik döneminde annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesiyle bebeklerde fiziksel ve zihinsel gelişim geriliği görülebileceğine belirten Dr. Günay Duman, yetersiz ve dengesiz beslenmenin anne ve bebek ölümlerine yol açabileceğine dikkati çekti.