Genel SağlıkHABERLER

EN YAYGIN GÖRÜLEN HASTALIK

Osteoporoz (kemik erimesi), dünyada ve Türkiye’de kadınların menopoz döneminden sonra en yaygın olarak karşılaştığı hastalıkların başında geliyor.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Akarsu, Osteoporoz’un (kemik erimesi), dünyada ve Türkiye’de kadınların menopoz döneminden sonra en yaygın olarak karşılaştığı hastalıkların başında geldiğini bildirdi.

Akarsu, osteoporozun, hormonlarındaki azalma ve kemik metabolizmasının değişmesi nedeniyle meydana geldiğini ifade etti.

Sigara ve alkol kullanımının, kalsiyum açısından yetersiz beslenmenin, güneş ışığından yeterince faydalanamamanın ve spor yapmamanın osteoporoz için risk faktörü olduğuna işaret eden Akarsu, ”Yeterli kemik kütlesi oluşmuş kadınlarda osteoporoz gelişme riski azalıyor.

Ancak kemik kütlesi yeterince oluşmamışsa hastalık kendini gösteriyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Akarsu, osteoporoz sırasında kemiklerin zayıfladığını ve inceldiğini, böyle bir durumda sıkça kemik kırılmalarına da rastlanıldığını belirterek, ”Spor yapmak, kalsiyum almak, sigara ve alkolden uzak durmak hastalığa karşı iyi gelir”dedi.

Kaynak: www.mynet.com