Genel SağlıkHABERLER

GÜZELLİK MERKEZLERİNİN SAYISI AZALDI

Güzellik merkezlerinde ki doktorlar Aile Hekimliği sistemine geçtiği için bu merkezlerin sayısı azaldı.

Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının 1 Ocak tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliği uyarınca, Güzellik Merkezleri’nin yeniden düzenlendiğini söyledi.

Küçükkendirci, yönetmeliğin, plastik cerrahı veya cildiye uzmanı hekimlerin çalıştığı yerlerin ”Güzellik Merkezi” adıyla, hekimin görev yapmadığı merkezlerin ise ”Güzellik Salonları” adı altında faaliyetlerine devam etmesini öngördüğünü belirtti.

-GÜZELLİK SALONLARI BELEDİYELERİN DENETİMİNDE-

Yeni düzenlemeye göre, Güzellik Merkezleri’nin Sağlık Bakanlığınca, Güzellik Salonları’nın ise belediyelerce denetlenmeye başlandığını anlatan Dr. Küçükkendirci, şunları kaydetti:

”Bu düzenleme, güzellik merkezlerine gelen vatandaşların karşılaşabildiği olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik yapıldı. Konya’da Aile Hekimliği hizmetinin başlaması da güzellik merkezlerini etkileyen bir başka unsur oldu. Daha önce bu merkezlerde görev yapan doktorların çoğu, ekonomik yönden daha cazip olanaklar sunan Aile Hekimliği sisteminde görev aldığı için bu tür merkezlerin sayısı azaldı. Doktorsuz kalan güzellik merkezleri, yeni düzenlemeyle güzellik salonlarına dönüştü. Doktorlu güzellik merkezi ise Konya’da 3 tane kaldı. Buraya gelen kişiler artık doktor kontrolünde, güvenle hizmet alabilecek. Güzellik salonlarında ise cihaz kullanımına izin verilmiyor. Burada sadece cilt temizliği, kısmi epilasyon, makyaj gibi hekim gerektirmeyen işlemler yapılabilecek.”

Küçükkendirci, güzellik salonları her ne kadar belediyelerin denetiminde olsa da şikayet olması durumunda Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin de söz konusu iş yerlerinde denetim yapabileceğini sözlerine ekledi.