GÜZEL CİLDİN SIRRI DOĞAL BESİN

Uzmanların verdiği bilgiye göre, koyu yeşil yapraklı bitkiler, sivilcelere iyi geliyor. yeşil yapraklılar ise kırışıklıklara…

Yaz aylarında güzelleşmek isteyen bayanlara tabii gıdaları tavsiye eden uzmanlar, sivilcelere yeşil yapraklı bitkilerin, cilt kuruluğuna zeytinyağı ve kırışıklıklara ise ahududu ve böğürtlen gibi orman meyvelerinin iyi geldiğini bildirdi.

Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler, bol miktarda antioksidan içeriyor. Bu bitkilerin bir kısmında bol miktarda demir bulunuyor. Yeşil yapraklı bitkilerde bulunan minerallerden birisi de çinko. Çinko aynı zamanda hasarlı kolajenin kırılıp yeni kolajen üretilmesini de sağlıyor.

Cilt kuruluğuna karşı tavsiye edilen zeytinyağı, pürüzsüz bir cilt sağlıyor. Uzmanlar, zeytinyağı tüketiminin önemli olduğunu belirterek, “Eğer çok kuru ve dökülen bir cilde sahipseniz, yeterince yağ almıyor olabilirsiniz. Bu durumda, beslenme programınıza uygun miktarda yağ eklediğinizde, bu durumun birkaç hafta içerisinde iyileştiğini görürsünüz. Eğer kuru cilt probleminiz varsa, günde bir çorba kaşığı zeytinyağı sizin için idealdir. Eğer probleminiz tıkanmış gözeneklerse, o zaman zeytinyağındaki yağ asitleri bunların temizlenmesine yardımcı olur” tavsiyesinde bulunuyor.

Kurumuş, soluk ve gri görünümlü cildin ilacı da su. Nemlenen cilt daha sağlıklı görünüyor, ayrıca kırışıklıklar da bu şekilde daha az belli oluyor. Bunun için her gün minimum 2 litre su içilmesi gerekiyor, eğer egzersiz yapılıyorsa bu miktarın artırılması öneriliyor.

Cildi esnek tutan brokoli, A ve C vitaminleri gibi antioksidanlar açısından pek çok besinden daha zengin. Ayrıca kansere karşı etkili olan kimyasallar da içeriyor. C vitamini, cildi esnekleştirip, morarma ve çürümelerin önüne geçiyor. A vitamini ise enfeksiyona karşı direnci artırarak akneleri önlüyor. Dut, böğürtlen, ahududu, çilek gibi orman meyveleri kırışıklıklara iyi geliyor. Bu bitkilerin yaşlanmayı geciktirme konusunda ümit veren, polifenoller (bir tür antioksidan) içerdiğini ifade eden uzmanlar, kısa zamanlı hafıza ve denge için de yararlı olduklarını belirtiyor.

Somon balığı ise Omega-3 yağ asitlerini içeriyor. Bunlar, kolajeni yok eden bağımsız radikallerle savaşıyor ve cilt üzerindeki ince çizgilerin derinleşmesini önlüyor. Uzmanlar haftada 3 kez somon yenmesini tavsiye ediyor.

Sivilceyi önleyen soya da hangi formda olursa olsun tam bir cilt kurtarıcısı olarak niteleniyor. İçerdiği östrojene benzeyen kimyasallar nedeniyle, akne oluşumunun önüne geçebiliyor. Ayrıca soyada, yeni hücre oluşumuna yardımcı olan ve cildi nemli tutan E vitamininden de bol miktarda bulunuyor.