Genel SağlıkHABERLER

GRİP AŞISI KUŞ GRİBİNE DE YARARLI

Günümüzün korkulu rüyası haline gelen kuş gribi bu nedenle özellikle çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılara mutlaka “grip aşısı” yapılması gerektiği bildirildi.

Vücudu dirençsiz kişilere “kuş gribi” enfeksiyonunun daha çabuk bulaştığı, bu nedenle özellikle çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılara mutlaka “grip aşısı” yapılması gerektiği bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necmi Aksaray, grip ile kuş gribi hastalığının belirtilerinin birbirine benzer olduğunu belirtti.

Kuş gribinde ateşin daha fazla yükseldiğini, enfeksiyonun akciğerlere daha hızlı ilerlediğini vurgulayan Aksaray, “Vücudu dirençsiz kişilere hastalık daha hızlı bulaşabiliyor. Bu nedenle özellikle çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılarda grip aşısı ihmal edilmemeli” dedi.

Aksaray, grip aşısının içeriğinin her yıl Dünya Sağlık Örgütü’nce en fazla hangi tür virüse rastlanıyorsa ona göre belirlendiğini ifade ederek, “Şu anda piyasada olan grip aşılarında kuş gribini engelleyecek herhangi bir koruyucu olduğunu söyleyemeyiz, ancak vücudun direncinin artması hastalığın bulaşmasını önlemede en önemli etken olduğu düşünüldüğünde, aşıyı kesinlikle öneriyoruz” diye konuştu