Genel SağlıkHABERLER

GRİP AŞISI KALP KRİZİNDEN KORUYOR

Yapılan araştırmalar, kalp rahatsızlığı olan ve grip aşısı yaptıran kişilerde, kalp krizinden kaynaklanan ölüm oranlarında yarı yarıya düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla kalp hastalığı bulunan kişiler kalp krizi riskini ciddi oranda azaltmış oluyorlar. Diyabet, kronik kalp yetersizliği gibi kronik hastalığı olanların ve 50 yaş üstü kişilerin her yıl mutlaka grip aşısı yaptırması öneriliyor. Kalp krizi ve grip aşısı arasındaki ilişki ile ilgili olarak Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor bilgi verdi.

Grip aşısının kalbi koruyucu etkisinin olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar, kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerin krizden korunmak için en önemli araçlardan birisinin grip aşısı olduğunu gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre kalp rahatsızlığı olan ve grip aşısı yaptıran kişilerde, kalp krizinden kaynaklanan ölüm oranları yarı yarıya düşüyor. Dolayısıyla grip aşısı yaptıran, kalp hastalığı bulunan kişiler kalp krizi risklerini de ciddi oranda azaltmış oluyorlar. Diyabet, kronik kalp yetersizliği gibi kronik hastalığı olanların ve 50 yaş üstü kişilerin her yıl mutlaka grip aşısı yaptırması öneriliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor kalp krizi ve grip aşısı arasındaki ilişki ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Tıpta ateroskleroz olarak adlandırılan damar sertliği süreci iltihabi bir durumdur. Damar sertliği başlangıcı olan hastaların damarlarını mikroskobik olarak incelediğimizde bağışıklık sistem hücrelerinin buradaki plaklar içinde biriktiğini görüyoruz. Grip gibi sistemik hastalıklar ortaya çıktığında ise buradaki hücreler daha aktif hale geliyor. Bu da, içerisinde yoğun miktarda kolestrol bulunan plaklarda yırtılmalara yol açarak pıhtılaşmayı tetikliyor. Grip geçirdikten sonra vefat eden kişiler üzerinde yapılan otopsi çalışmaları sürecin bu şekilde işlediğini gösteriyor.”

Amerika’daki Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CBC) koroner arter hastalığı olan, damar tıkanıklığı sürecini yaşayan, by-pass olmuş, stent uygulanmış ya da balonla damarları açılmış hastalara ve kalp yetersizliği gelişmiş olan bireylere grip aşısını öneriyor. Kalp sorunu yaşayanlar, gribe yakalanma açısından daha fazla risk taşımıyor. Ancak kalp yetersizliği olan hastalarda grip ataklarından sonra daha ciddi solunum yolları enfeksiyonlarının oluştuğunu ve zatürrelerin de arttı biliniyor. Grip aşısı bunlara karşı da bir koruma sağlıyor.

Grip aşısı olanlarda kalp kökenli ölüm oranları yarı yarıya düşüyor

Rakamsal veriler grip aşısının kalp hastalıklarına olan faydasını destekliyor. Bir yıl içerisinde erişkin bireylerin % 10’u ya da % 20’sinde grip hastalığı görülüyor. Koroner arter hastalığı olan bireylerde aşılanma oranı % 30’lar seviyesinde bulunuyor. Herhangi bir kalp krizi, planlanmış bir anjiyoplasti stent işlemi için hastaneye yatan hastalara aşı yapıldığı takdirde, özellikle grip mevsiminde bu hastalardaki ölüm ya da yeniden kalp krizi geçirme oranları yaklaşık %50 oranında azalıyor. Aşılanmayan bireylerde herhangi bir kalp krizi tekrar geçirme ya da ölüm oranı yaklaşık olarak %23’ler civarında saptanırken, aşılanmış bireylerde bu rakamın %11’e düştüğü görülüyor. Grip aşısının daha önce kalple ilgili herhangi bir sorun yaşamayanlarda kalp krizini önlediğine dair herhangi bir veri ise bulunmuyor.

Grip ataklarının aylara göre dağılımına bakıldığında da atakların büyük bir kısmının şubat döneminde yoğunlaştığı, ancak sıcaklık ortalamalarının mevsim nomallerinin üzerinde seyretmeye başlamasına bağlı olarak bu sürenin ilk bahara kadar uzadığı görülüyor. Aşılama için ekim sonu ve kasım başı dönemler öneriliyor. Bununla birlikte grip atağına yakalanmamış bir kimse sonbahar ve kış sezonu boyunca grip aşısı yaptırabilir.

Grip aşısı, kalp hastaları açısından riskli bir aşı değil. Bu nedenle hastanın, aşı olmadan önce hekime danışması gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Hastalar, ekim ayından itibaren aşılarını yaptırabilirler.