GÖZYAŞI DEYİP GEÇMEYİN!

Gözünüzde yanma, batma, yabancı cisim hissi, kuruluk, ışık hassasiyetleri ve çapak oluşumları varsa ihmal etmeyin

Uzmanlar, göz kuruluğunun ciddiye alınması gerektiğini belirtiyor!…Göz sağlığı uzmanları çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen kuru göz hastalığının, göz ve göz çevresinde ciddi alerjik rahatsızlıklara yol açabileceğini kaydediyorlar.

Çoğu zaman duygusal tepkilerle harekete geçen gözyaşı salgısı aslında insan vücudunun en temel ve işlevsel koruyucu mekanizmalarından biri. Gözyaşı gözü korur ve her göz kapağı hareketinde gözyaşı tabakası tazelenir. Ancak çevresel faktörler, kuru göz hastalığına yol açabilir ve bu durumun sonucunda gözyaşı salgısının azalması ve yapısının bozulması gerçekleşir. Veni Vidi Göz Sağlığı Merkezi Medikal Direktörü Doç. Dr. Emrullah Taşındı, kuru hava, rüzgar, klimalı ortamlar, kalorifer kuru göz hastalığına yol açabileceğini belirterek ‘Gözde yanma, batma, yabancı cisim hissi, kuruluk, ışık hassasiyetleri ve çapak oluşumları gibi bir veya birkaç bulgu varsa bunlar kuru göz hastalığının habercisi olabilir’dedi.

Doç.Dr. Emrullah Taşındı, gözyaşı salgısının göz için en önemli koruyuculardan biri olduğunu ve normal gözyaşı salgısının azalması durumunda göz ve göz çevresinde kuru göz hastalığına bağlı olarak bir dizi alerjik sorunla karşılaşılacağını kaydederek ‘Kuru göz, çevresel faktörleri dikkate aldığımızda hayatımız boyunca bizimle olacak bir hastalık tablosu olarak karşımızdadır. Teşhis konulduktan sonra doğal gözyaşını yerine kullanılacak suni gözyaşı damlaları tedavinin en basit ve en kolay yoludur. Bu yöntemlerde başarılı olunamaz ise farklı tedavi yöntemlerine geçilmek zorunda kalınabilir’ diye konuştu. Doç. Dr. Taşındı, romatizmal hastalıklar, ilaç kullanımları, hamilelik, yaşlanma gibi durumlarda kuru göz bulgularını arttığına da dikkat çekti. Dr. Taşındı, göz kuruluğu şikayetlerini azaltmak için şu uyarılarda bulundu;

Göz ve göz çevresi hijyenine dikkat edin.

Özellikle kış aylarında yaşanılan ve çalışılan ortam daha az havalandırılmaktadır. Bu durum; gözlerde kurumaya neden olur. Bulunduğunuz ortamı iyi havalandırmaya dikkat edin.

Nem oranının iyi ayarlanması ortamın sağlıklı olması için zorunludur. Basit şekilde bu yapılabilir. Örneğin kaloriferinizin üzerine ıslak havlu koyun.

Lens kullananların göz kurumasına özellikle dikkat etmesi gerekli. Şikayetler mevcut ise lens kullanımını kesmek ve bir doktor kontrolünden geçmek gerekir

Kaynak : Star