Genel SağlıkHABERLER

GÖZDE IŞIK ÇAKMASI HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ?

Gözünüzde “şimşek çakması veya çakmak kıvılcımı” gibi ışık çakmaları oluşuyorsa şimdi okuyacaklarınızı dikkate almanızı öneririz! Gözde ışık çakması genelde tek gözde ortaya çıksa da bazı durumlarda her iki gözü de etkileyebiliyor ve tehlikeli hastalıklara neden olabiliyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrah Altıparmak gözde ışık çakması konusunda önerilerde bulundu. Çünkü kimi zaman görme kaybına neden olan hastalıkların tek belirtisi olabiliyor!

Işık çakması, görmemizin bir alanında gördüğümüz parıldamalar ve kıvlcımlardır. ‘Şimşek çakması veya çakmak kıvılcımı’ görüntüsüne benzeyebiliyor. Tek gözde görülebildiği gibi, iki gözde birden de olabiliyor. Sıklıkla aniden ortaya çıkıyor, altta yatan nedene bağlı olarak süresi ve tekrarlamaları değişkenlik gösteriyor. Tek gözde aniden ortaya çıkan ışık çakmasının süresi kısa oluyor, sadece saniyeler sürüyor. Göz hareketleri ile tekrarlayabiliyor ve gözde uçuşmalar eşlik edebiliyor. İki gözde birden gelişen ve daha nadir görülen ışık çakması ise çoğunlukla daha uzun süreli oluyor. Örneğin 15-30 dakika sürüyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrah Altıparmak, her iki türde ışık çakmasının altta yatan önemli bir klinik durumun habercisi olabileceğini belirterek, “Bu nedenle gözde ışık çakması en kısa süre içinde muayene olmayı gerektiriyor. “ diyor.

Göze gelen darbe ve yüksek miyopi en önemli risk faktörleri

Göz içi sıvısının 65 yaş üzerinde yüzde 75’e varan sıklıkla ağ tabakadan ayrılması nedeniyle, özellikle bu yaş grubunda ışık çakmaları sık gözleniyor. Ayrıca gözünden kaza veya ameliyat geçirmiş kişilerde, yüksek miyoplarda, göz içi iltihabi hastalığı olanlarda da bu şikayete her yaşta rastlanabiliyor. İki gözde ışık çakması bulunan kişilerin geçmişlerinde ise sıklıkla baş ağrısı ya da migren öyküsüne rastlanıyor. Bu yakınmalar çocukluk çağında da görülüyor. Özellikle ailesinde migren öyküsü bulunanlarda daha sık rastlanıyor.

Göz içindeki bir hastalığa işaret ediyor!

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrah Altıparmak tek gözde aniden ortaya çıkan ışık çakmasının hemen her zaman göz içindeki bir hastalığın veya durumun habercisi olduğuna dikkat çekerek altta yatan nedenleri şöyle sıralıyor: “Tek gözde meydana gelen ve uçuşmaların eşlik ettiği ışık çakmalarının en sık nedeni, gözün büyük bir kısmını dolduran vitreus isimli göz içi sıvısının retina üzerine uyguladığı kuvvettir. Bu sıvı gözdeki yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak daha akışkan hale geliyor ve ağ tabakayı çekerek ışık çakmalarına neden oluyor. Ayrıca gözümüze herhangi bir şey çarptığında da aynı mekanizma ile ışık çakmaları görülüyor. Göz içinde meydana gelen kanamalar veya gözün başka iltihabi hastalıklarında da ışık çakması olabiliyor; bu durumda gözün önünde uçuşan noktacıklar ve görmede azalma olabiliyor. İki gözde birden ortaya çıkan ve baş ağrısının eşlik ettiği bulanık görmelerde ise altta yatan neden gözün görme merkezini ilgilendiren bir hastalık veya migren olabiliyor.“

Retina dekolmanına dönüşebiliyor

Tek gözde aniden ortaya çıkan ışık çakması ağ tabakadan ayrılan vitreus sıvısından kaynaklanıyorsa yüzde 15 oranında ağ tabakası yırtığına sebep olabiliyor. Eşlik eden bir kanama varsa ki bunlar uçuşan noktalar olarak hissedilebiliyor bu durumda yırtık riski daha da yüksek oluyor. Eğer ağ tabaka yırtığı bu aşamada tespit edilebilirse, poliklinik şartlarında uygulanacak lazer tedavisi ile tedavi edilebiliyor. Oluşan bu yırtıktan ağ tabaka altına vitreus sıvısı geçerse ‘Retina Dekolmanı’ adı verilen ve körlüğe neden olabilen hastalık ortaya çıkıyor.

Geç kalındığında tek seçenek ameliyat oluyor

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrah Altıparmak özellikle daha genç miyop hastalarda, göz travmaları sonrasında veya gözde uçuşmalarla beraber ortaya çıkan ışık çakmalarının altında acil tedavi edilmesini gerektiren bir durum yatabildiği uyarısında bulunuyor. Ağ tabakada oluşan yırtığın lazerle tedavisi günlük pratikte oldukça sık uygulanan bir tedavi yöntemi. Yakınmalarının başında göz hekimine başvuran hasta hem hastalığının erken tedavisini sağlamış oluyor, hem de yırtığın altına sıvı girmesi nedeniyle oluşacak retina dekolmanını önlüyor. Zamanında müdahale gerektiren yırtıkların tedavi edilmemesi durumunda gelişecek retina dekolmanı durumunda ise tek çözüm ameliyat oluyor.

Lazer operasyonu ile 10 dakikada çözüm

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrah Altıparmak ağ tabaka yırtıklarının uygun özellikte lazer cihazı ile gerçekleştirilen operasyonla tedavi edilebildiğini belirterek yöntemin nasıl uygulandığını şöyle anlatıyor:

·Tedavi öncesinde gözbebeğinin büyütülebilmesi için bazı damlaların göze damlatılması ve 30-60 dakika arasında beklenmesi gerekiyor.

·Tedavi sırasında gözün yüzeyi damla ile uyuşturuluyor ve lazer ışınının yırtık çevresine yönlendirilebilmesi için kullanılacak özel bir lens göz yüzeyine temas ediyor.

·Lazer tedavisi ile yırtığın çevresinde bir yanık tabakası oluşturularak göz içi sıvısının yırtıktan ağ tabaka altına ulaşmasının engelleniyor.

·Tedavi hastaların büyük bir kısmında ağrısız oluyor. Hastanın bu tedavi öncesinde veya sonrasında hastanede yatması gerekmediği için operasyonun ardından günlük yaşamına devam edebiliyor.

· Uygulanacak lazer tedavisi retina dekolmanı riskini büyük bir oranda azaltıyor. Ancak daha sonraki süreçte başka bir retina yırtığı gelişebileceği için hastanın düzenli göz kontrollerini ihmal etmemesi gerekiyor.