Genel SağlıkHABERLER

”GÖZ BÖLGESİ ESTETİĞİ GÖZ DOKTORUNA BIRAKILMALI”

Bloomberg HT’de Gülin Yıldırımkaya ile HT Gündem’in konuğu olan Türkiye’nin en ünlü göz doktorlarından Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu çarpıcı açıklamalar yaptı

Gözaltı morluklarının damarın cilde yakın olmasından kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, kapaklardaki şişkinlikler ilgili olarak ise şunları söyledi:

”Elastik doku tarafından arkadaki yağ dokusu frenlenir. Gözümüz hareket ederken bir yağ dokusunun içinde bulunur, etrafinda bir sürü yağ vardır. Ve bu yağın öne çıkışını engelleyen de elastik bir dokumuz bulunur. Nasıl bazı insanların tırnağı kırılırsa, elastik yapı da kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu elastik yapı bazı kişilerde o güce dayanamaz ve yağ parçası öne doğru bir fıtık yapar. Bu sefer kapak altlarında ve üstte fıtıklaşmış bölümler oluşur.”

Göz çevresi cerrahisinin aslında tamamen göz hekimine ait bir cerrahi olduğunu vurgulayan Bahçecioğlu, ”Buna ‘oküloplasti’ denir. Çünkü göz bölümünde plastik cerrahlarda olduğu gibi sadece cilt dokusuyla uğraşılmaz. Göz kapaklarının bir işlevi vardır. Kapaklar gözü ıslatır, gözyaşı gidip-gelir, gözyaşının dışarı akmaması için bir pompa mekanızması görür. Yani karşımızda sadece bir cilt olmaz, çok önemli işlevi olan bir organ bulunur. Ve onu tamir ederken çok kötü bozabilirsiniz. Hatta kapak yüzünden göz kaybına bile neden olunabilir. Çünkü göz yaşından dolayı kapak gözü besleyemezse göz, kuru gözün bir ötesine geçer, damarlanma olur, görme kaybı olur, hatta gözün alması bile gerebilir” dedi.

”TÜM ESTETİK MÜDAHALELERDE RİSK VAR”

Göz bölgesinin foksiyonlarını göz ardı etmemek gerektiğini vurgulayan Bahçecioğlu, göz çevresiyle ilgili botoks da dahil tüm estetik operasyonların göz doktoruna bırakılmasını istedi:

”Örneğin botoks… Nasıl lazer gözcülerden dolayı tıbba girdiyse, botoks da gözcülerden dolayı tıbba girdi. Felce bağlı bir şaşılığınız var. Gözünüzün bir adelesi felç oldu. Felç olunca o taraf çalışmadığı için göz içeri doğru kayacaktır. Çünkü öbür taraf çalışıyor. Dizgin tutmak gibi düşünün. Dengeli tutuyorsunuz, bir taraf çalışmayınca öbür taraf çekmiş oluyor. Bu sefer kişi hem şaşı hem de çift görüyor. Çünkü felç olan gözün görüntüsü de var. Bunun ilk tedavileri, o tarihte, en azından kişi düz bakışta kaymasın diye, çalışan adeleyi de geçici de felç etmek için (o sırada calışmayan adelede belki kendini de toparlar) botoks çalışan adelenin içine 4-5 ay enjekte edilir. Yani botoks tıbba aslında şaşılıktan gelmedir. Botoks artık göz çevresi bölgesine çok yapılıyor. Botoksun işlevi adeleyi geçici bir süre felç etmektir. Bunu kapağa yakın yaptığınız zaman, eğer o adeleye sızarsa, bu sefer göz kapağı düşüklüğü yapabilir. Geçici bir dönem 3-4 ay sonra yavaş yavaş açılmaya başlar ama … Onun için kişiler göz çev

resi bölümleri göz doktoruna bıraksınlar.’’