‘GÖLETLER MİKROP YUVASI’

Prof. Dr. Cihangir Uyan, “çevresel atıklarla kirlenen göletlerden bütün bulaşıcı hastalıklar kapılabilir” dedi.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çocukların yüzmek için girdiği göletlerin, insan sağlığını tehdit ettiği belirtildi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, “Özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle çocukların yüzmek ve serinlemek için girdikleri gölet ve havuzlar, doğal veya başka nedenlerle çevresel atıklarla kirlenmiş olabilir. Bu nedenle aileler, çocuklarının, temizliğinden emin olmadıkları gölet ve havuzlara girmesine izin vermemelidirler” dedi.

Su sirkülasyonunun olmadığı gölet ve havuzların çok daha tehlikeli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Uyan, “Buralarda başta mantar mikrobu olmak üzere sarılık gibi hastalıklara neden olan mikroplar bulunuyor. Aileler gölet ve havuzlarda serinleyip yüzen çocuklarında ishal, bulantı, kusma gibi belirtiler görürlerse hemen en yakın sağlık kurumuna başvursunlar” diye konuştu.

Uyan, vatandaşların yüzmek ve serinlemek amacıyla girdiği gölet ve havuzlarda Valilik ile Belediyelerin gerekli tedbirleri almaları gerektiğini belirterek, “Kent merkezindeki parklarda bulunan havuzların suları mutlaka klorlanmalı, havuzun suyu ise gün aşırı boşaltılmalı” dedi.