Genel SağlıkHABERLER

GELIN VE DAMAT ADAYLARININ ESTETIK TERCIHLERI

Evlilik heyecanını yaşayan gelin ve damat adayları, hayatlarının en özel gününde en güzel olmayı hayal eder. Müstakbel gelin ve damat adayları düğünden günler, hatta aylar öncesinde hazırlıklara başlar. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel evlilik öncesinde adayların hangi estetikleri, neden yaptırdıklarını anlattı.

Evlilik günü, özel bir seremonidir. Çiftler bugünde hayatlarında olmadıkları kadar güzel görünmek ister. Bu özel ve mutlu güne kadın ve erkek, her yönüyle iddialı hazırlanıp, gelinlik ve smokinlerinin şık olması için oldukça incelikli davranır. Düğün günü kendilerini daha güzel görmek isteyen gelin ve damat adayları için Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel tüyolar verdi. Prof. Dr. Yücel, evlilik gününe hazırlanmanın adım adım olduğuna dikkat çekerek gelin ve damat adaylarının evlilik öncesi hangi estetik operasyonları geçirebileceği bilgisini paylaştı.

Gelin adayları evlilik öncesi en çok hangi operasyonları tercih ediyor?

Burnun yüzün ortasında ve yüze bakıldığında ilk göze çarpan organ olması nedeni ile gelin adaylarımız için en fazla tercih edilen operasyonların başında burun ameliyatı geliyor. Bunun yanı sıra gelinlerin saçlarını çoğunlukla topuz yapmaları, kepçe kulak problemini de gündeme getirebiliyor. Böylesi durumlarda kulak estetiği operasyonlarında da artış oluyor. Yüze yağ enjeksiyonları, dolgular ve botoks uygulamaları da yine gelin adaylarının en fazla tercih ettiği işlemlerin başında geliyor.

Gelin adaylarında yüz estetiği dışında tercih edilen bölgeler var mı?

İstenilen gelinliği rahatça taşıyabilmek için meme estetiğine çok önem veriliyor. Özellikle meme hacmi yeterli olmayanlarda meme protezleri ile memeler büyütülüyor. Sarkık olması durumunda ise dikleştirme ve toparlama operasyonları yapılıyor.

Bu ameliyatların süresi nedir?

Operasyonların biçimine ve kişiye göre bu süre değişiyor. Örneğin, burun ameliyatları iki ila üç saat sürer. Kulak estetiğinde süre bir buçuk saattir ve hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ancak yedi güne kadar kulakta şişmeler olabilir. Bu süre zarfında hastanın istirahat etmesi gerekmektedir. Meme estetiğinde ise süre bir ila üç saat arasında değişir ve genellikle hastanın hastanede kalması gerekmez.

Evlilik öncesi cerrahi işlemler ne zaman başlamalı?

Yapılacak cerrahi işlemlerin düğün tarihinden en geç iki ay, daha küçük işlemlerin ise bir ay önce tamamlanmış olması önemlidir.

Damat adayları evlilik öncesi en çok hangi operasyonları tercih ediyorlar?

Genellikle tıp dilinde “jinekomasti” adı verilen, erkek memesinin normalden fazla hatta aşırı derecede büyüyerek kadınsı bir vücut görünümüne neden olması durumu için evlilik öncesi bu operasyonu geçirebiliyorlar. Erkeklerde de göğüs estetiği en sık tercih edilen operasyonlardandır. Bunun dışında estetik burun ameliyatları da talep edilebiliyor.

Hem gelin hem damat adaylarının ortak yaptırdıkları operasyonlar nelerdir?

Özellikle bölgesel yağlanma şikâyeti olan kişilerin operasyon listesinde en hızlı ve net sonuç için liposuction görülüyor. Genç bayanlarda düğün öncesi en çok tercih edilen operasyonlardan biri de genital estetik. Bunun yanı sıra yüzdeki kırışıklara botox uygulamasının düğün tarihinden 10 gün önce yapılması uygun oluyor. Botoksun kırışıklık tedavisindeki kullanımı dışında alın, koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanındaki aşırı terlemeye engel olması da gelin ve damat adaylarında en fazla tercih edilen cerrahi işlemler arasında.