FELÇLİLER İÇİN BÜYÜK UMUT

‘İnosine’ isimli bir doğal bileşim enjekte edilen felçli fareler, yürümeye başladı. Bu gelişme, felç yüzünden yatağa bağlı bir yaşam sürenler için müjde oldu.

Kobaylar üzerinde yapılan bir araştırmada, doğal bir bileşimin felçten sonra beyinde meydana gelen hasarı giderebildiği saptandı. Beynin hasarlı olmayan bölgesine enjekte edilen ‘inosine’ adlı bileşimin, yeni sinir fiberleri oluşturarak, kobayların felç olan bacaklarının çalışmasını sağladığı gözlendi. İnosine bileşiminin, hasarlı sinir hücrelerini uyararak, felç sırasında ortadan kalkan iletişimin sağlanmasına yardımcı olduğu belirtildi.

Harvard Tıp Okulu uzmanlarından Dr. Lary Benowitz, bileşimin, beynin bazı kısımlarında yeni sinir hücreleri meydana getirerek, felçle birlikte kaybolmuş bazı vücut işlevini yeniden kazandırabildiğini açıkladı. Felcin yaygın olarak beyne giden damarların tıkanmasından meydana geldiğini belirten Dr. Benowitz, bu durumun beyinde vücut işlevini yerine getiren hücrelerin ölmesine yol açtığını kaydetti.

İnsanlarda da felçten sonra beynin bazı kısımlarının aynı şekilde yenilenebildiğini ve kaybolmuş vücut işlevlerini tekrar kazanılabildiğini saptayan uzmanlar, inosine bileşiminin de aynı şekilde beyne yardımcı olabildiğini düşünüyor.

Sinirler oluştu

Kobayların beyinlerini mikroskopla inceleyen uzmanlar, bileşim enjekte edilen hayvanların beyinlerinin hasarlı kısmında yeni sinir dokularının meydana gelmiş olduğunu gözledi. Bilim adamları, beynin sağlam kısmında oluşan sinir dokularının, hasarlı kısma kadar ulaşarak, beynin hasarlı kısmında sinirsel iletişimi sağlayabildiğini belirtiyor. Yale Tıp Okulu uzmanlarından Dr. Lawrance M. Brass, araştırma ile insan beyninin de inmeden sonra kendisini yenileyebildiğinin güçlü deliller ile ortaya konulduğunu, bu durumun ilginç, sevindirici ve önemli olduğunu belirtti.