Genel SağlıkHABERLER

EVLİLİK MEVSİMİ AÇILIYOR, VAJİNİSMUS VAK’ALARI ARTIYOR!

Yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı, evlilik mevsiminin açıldığı şu günlerde hayali, havuz başında, kırda düğün yapmak olan çiftlerin düşleri gerçekleşiyor. Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, özellikle kadınların korkulu rüyası olan vajinismus şikâyetlerinin evlilik mevsiminin açılmasıyla birlikte arttığını söylüyor ve yeni evlenecek çiftleri uyarıyor!

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Op. Dr. Serhat Partalcı; tıp dilinde vajinismus olarak adlandırılan bu sorunun sebebinin, % 90 oranında fiziksel bir engelden kaynaklanmadığını, korku, kaygı ve endişe gibi psikolojik sebeplerden ötürü, kadınının cinsel ilişkiye girememesi olarak tanımlandığını belirtiyor. Partalcı; yaz mevsiminin paralelinde düğün mevsiminin de açılmasıyla çiftler arasında cinsel bilgi yetersizliği ve toplumsal hurafeler sebebiyle ilk gece korkusu oluştuğunu, çiftlerin bu korku ve suçluluk duygusu ile birlikte cinselliği büyük bir sorun haline getirdiğini vurguluyor. Vajinismus nedenlerinin kişilere göre farklılık gösterdiğini belirten Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Op. Dr. Serhat Partalcı esnek bir yapıda olan ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilen vajinanın küçük ve dar olmasından dolayı ilişkiye giremediğini düşünen çiftlerin inanışlarının doğru olmadığını vurguluyor. Bilinçaltındaki korku ile birlikte kadının vücudunda kontrol dışı kasılmaların oluştuğunu söyleyen Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü op. Dr. Serhat Partalcı, endişe ve panikten kaynaklanan sebeplerin vajinismusa sebep olduğunu belirtiyor.

Vajinismusa İlaç ve Anestezi Çözüm mü?

Sakinleştirici ve antideprasan ilaçlarla sorunun çözülemediğini, bu ilaçların cinsel isteği azaltıcı etkileri olduğunu, bu gibi durumlarda uzman desteğin şart olduğunu belirten Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, bu durumun kadında sıkıntı, gerginlik, eksiklik ve suçluluk duygusu oluşturduğunun önemine değiniyor. İlaçlarla fayda sağlayamayan vajinismus sorununa anestezi ile çözüm arayan çiftlere de uyarıda bulanan Op. Dr. Serhat Partalcı, sorunun fiziksel nedenlerden kaynaklanmadığını, anestezi ile bayıltılarak yapılan çözüm arayışlarının çiftlerde daha çok umutsuzluk, karamsarlık oluşturduğunu ve bunun sonucunda ilişkilerinde yıprandığını vurguluyor.

Erkeğe de Büyük İş Düşüyor

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı; vajinismus sonunun çiftin sorunu olduğuna, tedavi aşamasında erkeklerin katılımının önemine değinerek, doktor tarafından verilen ev egzersizlerine uygun ve sabırlı davranmalarının çok önemli olduğunu belirtiyor.

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi’nin bu sorunu yaşayan çiftlere uzman desteği sunduğunu belirten Partalcı; kadının ve erkeğin ortak sorunu olan vajinusmusun, bir tarafın diğer bir tarafı suçlamaması ve anlayışlı olmasıyla çözülebileceğinin, gerekirse kadınların yanı sıra erkeklere kaygı ve korkuları giderici bir terapi yapılmasının önemli olduğunun altını çiziyor.

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalcı