EVLİLİK KADINI ŞİŞMANLATIYOR

Kadınlar erkek arkadaşlarıyla birlikte aynı evde yaşamaya başlamalarının ardından sağlıksız besleniyor ve kilo alıyor. Erkekler ise aynı evde yaşamaktan kârlı çıkıyor.

Complete Nutrition dergisinde yayımlanan araştırma; kadınların eşleriyle aynı evi paylaşmalarıyla birlikte yeme alışkanlıklarının değiştiğini, yağ ve şeker ağırlıklı beslenmeye başladıklarını ortaya koyuyor.

Newcastle Üniversitesi’ndeki uzmanlar beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerin, eşlerin birbirini memnun etme çabası nedeniyle gerçekleştiğini söylüyor.

Araştırma kapsamında, binlerce evli ya da beraber yaşayan çiftin yeme alışkanlıkları ve hayat tarzlarıyla ilgili yapılan bir dizi çalışma değerlendirilmiş ve aynı sonuçlara varılmış.

Erkekler, beraber yaşamaya başlamalarının ardından kendilerini eskiye oranla daha hafif, sağlıklı, meyve ve sebze ağırlıklı yemekler yerken bulurken; kadınlar daha ağır yemekler yiyor.

ABD’li 20 çift üzerinde yapılan bir araştırmaya göre beraber yaşamaya başlamalarının ardından erkekler daha az, kadınlar ise daha fazla et tüketiyor.

ABD’de 9 bin 43 yetişkin üzerinde yapılan bir diğer çalışmaya göre ise; kadınlar evlenmeleri ardından kilo alırken, boşanmaları ardından kilo kaybına uğruyor.

Araştırmacılar, bunun evlilik süresince daha düzenli yeme alışkanlıkları ve egzersize ayıracak daha az zaman olmasıyla alâkalı olduğunu söylüyor.

Araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr. Amelia Lake, “Kadınların önemli bir bölümü eşlerinin kendi yemek yeme alışkanlıkları üzerine olumsuz etkisi olduğunu söylüyor; erkekler ise eşlerinin etkisinin olumlu olduğu görüşünde” diyor.

Lake’e göre, “Eşlerden biri, sürekli ‘hazır yemek’ derken, diğeri ‘salata’ derse bu sorun yaratır ve bazı tavizlerde bulunulması gerektiği aşikar”.