EVLİLİĞİN ÜSTÜNE DÜŞEN GÖLGE

Cinsellik bilimcileri ülkemizde yaygın olan vajinizm olgularının ruhsal nedenlerden veya kadının cinselliği, ayıpla özdeşleştirmesine yol açan yetişme biçiminden kaynaklandığını ileri sürüyorlar.

Altında toplumsal baskı var

İlk gecede çiftlerin karşılaştıkları sorunlardan birisi olan vajinizm, kadında dölyolunun giriş kısmındaki kasların istemsiz kasılması veya spazmıdır. Bu durum seksüel ilişkilerde büyük sorun yaratmaktadır.

Uluslararası Seksoloji Kongresi’nde bir süre önce 42 vajinizm olgusunu bir tebliğ ile sunan Seksoloji ve Jinekoloji Uzmanı Opr. Dr. Akif Poroy, ”Türkiye’de gördüğüm ve tedavi ettiğim vajinizm olguları daha çok ruhsal ve toplumsal nedenlerle ilgilidir” diyor ve bu konuda şu bilgileri veriyor: “Bana başvuran pek çok hanımın evleneli 3-5 yıl geçmesine karşın hâlâ bakire olduklarını saptamaktayım. Vajinizm tanısı konulan hanımlar normal bir biçimde uyarılıyorlar. Cinsel birleşme daha önce olanaklıyken, örneğin birkaç çocuk annesi olan kadınlarda bile sonradan vajinizm görülebiliyor. Bunlarda vajinizm ağrılı veya acılı cinsel birleşme sonucu oluşmuştur. Bu nedenle de hastada mutlak jinekolojik tetkik yapılmalı ve organsal bir neden olup olmadığına bakılmalıdır.”

Eşlerinin istemsiz kasılmaları karşısında cinsel ilişkiye giremeyen erkeklerin durumuna da değinen Dr. Akif Poroy şu ilginç gözlemlerine yer veriyor: ”Erkekler karılarının bu durumunda genelde eşlerini sevdiklerini ve onları incitmek istemediklerini söylüyorlar ve bu tutumları ile evliliği gerçek bir cinsel birleşme olmadan yürütmeye çalışıyorlar. Böylelikle, tedaviye çok iyi yanıt veren vajinizmin bilmeyerek yerleşmesine neden oluyorlar.”

Tedavisi olanaklı

Cinselbilimcilere göre vajinizmin ruhsal nedenleri arasında ensest (kan bağı olan yakınları ile cinsel ilişkiye geçmek), iğfal ve jinekolojik muayenede hekimin hoyrat davranması gibi nedenler de yer alıyor. Ruhbilimcilere göre de ergenlik, gençlik veya evlilik dönemlerinde lezbiyen ilişkide bulunmasa bile lezbiyenlik saplantısı olan kadınlar penisin vajinaya girmesine izin vermiyorlar. Vajinizm tedavisinde Masters ve Johnson ile Hartman yöntemleri uygulanıyor. 10-12 seans süresi içinde olumlu sonuç alındığını söyleyen Poroy, cinsel tedavinin başarısında en önemli etkenlerden biri, ”Çiftin ev ödevlerini gerektiği şekilde ve sıklıkta yapmasıdır” diyor. Bunun dışında genital bölge fizyolojisi öğretilerek kas demetlerini çalıştıracak ve gevşemeyi sağlayacak teknikler öğretiliyor. Solunum egzersizleri tedavide işe yarıyor, karın ve karın altı kasları ile vajen kaslarını uyumlu çalıştırmaya yardımcı oluyor.