EVDE HASTA BAKIMI EĞİTİM İSTER!

Aralarında Başbakan Bülent Ecevit’in de bulunduğu ileri yaşlardaki hastaların evde bakımları sırasında temel kurallara uyulmasının büyük problemlere yol açacağı belirtildi.

Akciğer enfeksiyonları sıkıntısı yaşanır

Yapılan açıklamaya göre, evde hasta bakımı kurallarına uyulmadığı takdirde başta yatak yaraları ile dolaşım bozukluğu, kan pıhtılaşması ve akciğer enfeksiyonları gibi çeşitli sıkıntılar ortaya çıkacağı belirtildi.

Kızılay ile Kızılhaç arasındaki işbirliği çerçevesinde Bursa Kızılay Tıp Merkezi’nde gönüllü hemşirelere evde hasta bakımı kursları veren Kızılhaç görevlisi Fatma Yılmaz (37), felçli dahi olsalar evde yatan hastaların her türlü günlük bakımlarının yapılması gerektiğini söyledi.

Hastaların da diğer sağlıklı insanlar gibi günlük temizlik ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini vurgulayan Fatma Yılmaz, “Evde hasta bakımı kurallarına uyulmadığı takdirde başta yatak yaraları ile dolaşım bozukluğu, kan pıhtılaşması ve akciğer enfeksiyonları gibi çeşitli sıkıntılar ortaya çıkar. İleri yaşlardaki hastalar, kendi ihtiyaçlarını göremezler. Bu yüzden hastanın tıraş olmasından günlük temizliğine, beslenmesine kadar ihtiyaçları günün 24 saatinde karşılanmalı” dedi.

Almanya’nın Darmstad Kenti’ndeki Kızılhaç Merkezi’nde görevli Fatma Yılmaz, Bursa Kızılay Tıp Merkezi’nde uygulamalı derslerde gönüllü 13 hemşireye evde yatan hastaların çarşaf değişiminden, günlük temizliğinin nasıl yapılacağına kadar çeşitli bilgiler aktarıyor.

Kurslara katılan gönüllü hemşirelerden Fethiye Haykır (44) Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden emekli olduğunu belirterek, “Başbakan gibi çok sayıda ileri yaştaki hasta evde yakınları tarafından bakılıyor. Özellikle parkinson ve felçli hastaların bakımları daha zor. Bu bakımdan hasta yakınlarının temel kuralları mutlaka öğrenmeleri gerekiyor. Bizler de bu konuda hasta yakınlarına yardımcı olacağız” dedi.

Bursa Kızılay Şubesi Başkanı İbrahim Dokunmazer de, evde hasta bakımı konusunun Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de çok önemli bir sorun olduğunu belirterek, “Tedavi gerektirmeyen bazı hastalar hastane yerine evlerde bakılıyor. Biz de Kızılay Tıp Merkezi olarak evde hasta bakımı departmanı oluşturacağız. Burada görev alacak bir hekim ve eğitimli hemşireler halkımıza bu konuda hizmet verecek” diye konuştu.