Genel SağlıkHABERLER

“ESTETIK UYGULAMA TALEBI BAYRAM TATILLERINDE 3 KAT ARTIYOR”

Günümüzde bayram anlayışı eski yılara göre neredeyse tamamen deĞişti. şimdilerde bayram ziyaretlerinin yerini özellikle çalışan okuyan ve diĞer zamanlarda vakit ayıramıyan kişilerde bayram estetikleri aldı. Yaklaşan bayram tatili imaj yenilemek isteyen hem kadın, hem de erkeler için bulunmaz bir fırsat haline dönüştü. Her bayram öncesinde estetik yaptıranların sayısında artış olduĞunu aktaran Erol KışlaoĞlu bayram tatili öncesi ve sonrasında uygulanan estetik işlemler hakkında bilgiler verdi.

Bayram tatilleri estetik işlemlerde neden tercih ediliyor?

“Her bayram öncesi ve tatil süresi içinde bu durumu yaşıyoruz. Bayram ve yılbaşlarında estetik yaptırma talebi 3 kat artıyor. Bayram tatillerinin uzun olması kadın ve erkelerin bu dönemi tercih etmesinde en önemli etken Aynı zamanda estetik işlemler uygulandıktan sonra kişinin belili bir süre dinlemesi gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı da çalışan kadın ve erkekler bayram tatilini estetik operasyonlar için tercih ediyorlar. Gelişen estetik cerrahi sayesinde de artık kısa sürede istedikleri görünüme kavuşuyorlar.”

Estetik uygulamalarda kadınlar hangi uygulamaları tercih ediyorlar?

“Kadınlar daha çok yaklaşan yılbaşı nedeniylede burun estetiĞi, popo estetiĞi, göĞüs büyütme, göĞüs küçültme, liposuction, kaş kaldırma, yüz yenileme işlemleri, botox ve prp gibi estetik işlemleri tercih ediyorlar.”

Erklerde son yıllarda estetik modasına uydu. Ne gibi işlemleri tercih ediyorlar.

“Hızla gelişen rekabetçi iş ortamı erkeklerde üst düzey yönetici anlayışını deĞiştirdiĞi için bayram tatilleri erkekler için de uygun bir dönem haline geldi. Artık erkeklerde daha genç ve çekici bir görünüm istiyorlar. En çok istenilen estetik işlemler arasında gıdı, burun operasyonları, yüz gençleştirme işlemleri ve kepçe kulak operasyonu yer alıyor.”

Bayramda en çok tercih edilen işlemler hakkında kısa bilgiler verebilir misiniz?

Burun: “MıR ( minimal invazif rihinoplasti) tekniĞi ile burun estetiĞi, burnun boyutlarını küçültmek, büyültmek ucunu yeniden şekillendirmek, burnun tümsekliĞini azaltmak, üst dudak ile burun arasındaki kötü açıyı düzeltmek (burnu kaldırmak), geniş burun kanatlarının daraltılması, burun deliklerinin küçültülmesi ve burun yaygınlıĞının giderilmesi amacıyla uygulanır. Operasyon 30 dakika kadar sürer. Hasta 3–4 saat sonra taburcu edilerek evine yollanır. Ayrıca bu teknik sayesinde ödem ve morluk yok denecek kadar azdır.”

Kaş kaldırma: “Kaşlar yerçekiminin de etkisi ile aşaĞı doĞru düşerek, yüzümüze yorgun ve yaşlı bir görünüm verir. Dışa doĞru yaklaştıkça incelen ve dış kısmı yukarıda bulunan kaşlar, kişiye güzellik yanında `genç` ifade kazandırır. ışlem için saçlı deri içerisinde birkaç küçük delikten giriliyor. Alın kası ve alın derisi, üzerindeki kaşla birlikte kemikten kaldırılır. Yukarı doĞru asılarak yeni yerine asılır. Beraberinde göz kapaĞı estetiĞi de yapılabilir. Aynı gün eve dönülebilir. Kaş kaldırma işlemi aynı zamanda botox ile de yapılabilir.”

GöĞüs küçültme: “GöĞüs küçültme ameliyatına, göĞsün renkli kısmıyla deri bileşkesi arasında yapılan bir kesiyle başlanır. Meme başından aşaĞıya ikinci bir düşey kesi yapılır. Bu cerrahi kesiden girilerek meme dokusu şekillendirilir. Kalıcı dikişlerle göĞüs dikleştirilir. Böylelikle sadece iki küçük izle, meme şekillendirilmiş olur. Genel anestezi altında 1 saatte ameliyat gerçekleştirilir. Kadının göĞüs çapına göre göĞüs 2–3 beden küçültülebilir.”

GöĞüs büyütme: “GöĞüs altından veya meme başından 3 veya 4 cm. kesilerek, meme dokusunun arkasına ameliyat öncesi belirlenen ımplant konur. EĞer meme istenilen boyutlara geldi ise ameliyat tamamlanır. Genellikle talep, göĞüs ölçüsünün en küçük boydan 85 C`ye çıkarılması yönündedir. 1–2 saatte gerçekleştirilen işlem sonrasında hasta aynı gün taburcu edilir. Ancak 2–3 gün dinlenmeyi öneriyoruz.”

Botox: “Özellikle alın ve göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi için son zamanların en ideal ilacıdır. Monalisa gülümsemesi ve nefertiti boynu Uygulaması 5 dakika içerisinde yapılmaktadır. Etki mekanizması; mimik ve kırışıklıĞa neden olan kasların hareketlerini minimalize etmektir, süresi yaklaşık altı aydır.

Yüz ve dudak dolgusu: Dolgu maddeleri ise özellikle yüzdeki çöküklükler ve kırışıklıklar, dudak inceliĞi için kullanılmaktadır. Bu maddelerin uygulanması yüze anestezik bir krem sürüldükten sonra beş dakika içinde ince bir iĞne sayesinde uygulama gerçekleşmektedir. Ve çalışan kişiler bunları öĞle tatilinde dahi yaptırabilmektedir. Bu maddelerin etki süreleri hyaluronik asit içerikliler 6 ay, kalsiyum hidroksi içerikliler 2 yıldır.”

Liposuction: “Vücudun çeşitli bölgelerinden vakumla yaĞ emilip gereken bölgelere bu emilen yaĞdan enjeksiyonla ilave yapılarak, vücudun yeniden şekillendirilmesi saĞlanır. Eskiden 3 litreden fazla yaĞ almayı riskli bulan plastik cerrahlar yeni buldukları yöntemle 10 litreye kadar yaĞ çekebiliyorlar ve yaĞlardan bir kısmını enjeksiyonla ilave yaparak, vücudun adeta bir heykel traş gibi yeniden şekillendirilmesini saĞlıyor. ıyileşme zamanınız yapılan ameliyatın büyüklüĞüne ve bünyenize baĞlıdır.”

Popo estetiĞi : “Brezilya tarzı yüksek ve dışa bombeli ve selülitsiz popolara sahip olmak isteyenlere uygulanıyor.

Popo estetiĞiyle ilgili günümüzde uygulanan bir kaç deĞişik yöntem mevcuttur.

1. Si “dikişle popoyu asma” hiç iz olmaması avantajken kalıcı olmaması ciddi bir dezavantaj olmakta. Genellikle 3–6 ay arasında bu “dikiş” gevşiyor ve etkisini kaybediyor.

2. Popo bölgesine Lipofilling yapmak bir başka yöntem. EĞer fazlalık varsa basenlere yani poponun yan – alt bölgelerine liposuction yapmak. poponun üst bölgelerine yaĞ enjeksiyonu yaparak dolgunluk saĞlamak.

3. Sarkık görünen popoya ise popo kaldırma( dikleştirme)ameliyatı uygulanmaktadır.

4. Popo protezi.

Çok gevşek derili ve aşırı kilo veren insanlarda popo sarkabilir. Bunlara belden veya kalça üstünden geçen kesilerle, beldeki ve popo üst bölümündeki sarkan deri ve yaĞ kısmı bir kuşak gibi çıkarılarak kalça yukarı doĞru çekilir, dikişler mayo altında kalır. Genel anestezi ile hastanede yapılan 4-5 saatlik bir ameliyattır. Hasta bir gün hastanede yattıktan sonra evine çıkabilir. 10-15 gün evde istirahat ettikten sonra sosyal hayatına dönebilir.

Popo protezinde hastanede kalmaya gerek yoktur 10. Gün tamamen normal hayata dönebilir.

Gıdı Ameliyatı: Gıdı ameliyatında sadece yaĞ fazlalıĞı varsa kulak memesi altından açılan delikle yaĞlar vakumlanıyor. Deri sarkması durumunda fazla deri çıkartılarak gerginlik saĞlanıyor. Yarım saat ile 2 saat arsında süren bu işlemde lokal yada genel anestezi uygulanıyor. Dikişler kendiliĞinden eriyor, 10 gün sonra kişi işine dönebiliyor.

Prp: Son dönemde en çok uygulana yüz yenileme işlemleri arsında yer alıyor. Bu işlemle Yüzde ki lekelerin giderilmesinde cildin daha gergin, canlı ve parlak görünmesi saĞlanabiliyor. Uygulama aşmasında ise hastanın kendi kanı steril bir ortamda alınıyor. Özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürelerde döndürülüyor. Santrifüj edilen kan, bazı ayraçlar sayesinde ayrıştırılıyor. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, trombositten zengin bölümü ayrıştırılıyor. Trombositten zengin bu plazma özel bir işlemle alınıyor ve tedavi edilecek bölgeye mikroenjeksiyonlar yoluyla enjekte ediliyor. ışlem yaklaşık 30 dakika sürüyor ve hasta evine gidiyor.

Prof. Dr Erol KışlaoĞlu
Estetik Cerrahi Uzmanı