Genel SağlıkHABERLER

ERKEKLER DE OSTEOPOROZ TARAMASI YAPTIRMALI

Araştırmalar, 50 yaş üzerindeki her üç kadından ve her beş erkekten birinin, hayatının bir döneminde kırık kemik vakasıyla karşılaşabileceğini gösterirken, Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı risk grubundaki erkeklere de rutin osteoporoz (kemik erimesi) taraması öneriyor.

Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri haline gelen osteoporoz için uzmanlar, 65 yaş ve üzerindeki tüm kadınların osteoporoz taraması yaptırmaları gerektiğini söylerken, Anadolu Sağlık Merkezi Ataşehir Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, 65 yaşın üzerindeki erkeklerin de rutin osteoporoz taraması yaptırmalarını öneriyor.

Araştırmaların 50 yaş üzerindeki her üç kadından ve her beş erkekten birinin, kemik kırılması vakasıyla karşılaşabileceğini gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Semih Akı, en iyi tedavinin korunma yani yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı, düzensiz egzersiz yapmak ve osteoporoza neden olan risk faktörlerinden uzak durmak olduğunu belirtiyor. Dr. Akı, 65 yaşın üstündeki tüm kadınların osteoporoz taramasından geçmesi gerektiğini, 65 yaşının altında olmasına rağmen osteoporoz risk faktörlerine sahip veya yakın zamanda kemik kırığı yaşamış olan menopoz sonrası kadınların da tarama yaptırması gerektiğinin altını çiziyor.

Erkeklerde ise osteoporoz taramasının ne zaman yapılacağı konusunda resmi bir bilgi bulunmadığını ancak Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association) yayınlanan yeni bir çalışmaya göre osteoporozun rutin test ve tedavisinin, belirli risk grubundaki erkekler için de gerektiğini belirten Prof. Dr. Semih Akı, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Yapılan araştırmalar sonucunda, erken dönemde kırık vakası yaşamış olan 65 yaşın üzerindeki erkeklerde rutin kemik mineral yoğunluğu testinin yapılması gerektiği ortaya çıktı. 80 yaşının üzerindeki erkeklerin ise kırık hikâyesi göz önüne alınmaksızın rutin teste alınmalarının gerekli olduğunu belirlendi.”

Testi cevaplayın, osteoporoz riskinizi öğrenin

Anadolu Sağlık Merkezi Ataşehir Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, aşağıdaki testi yaparak risk faktörünüzü öğrenmenizi öneriyor.

1. Aile bireylerinizden birinde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kalça kırığı meydana geldi mi?

2. Herhangi bir kemiğinizde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kırık oluştu mu?

3. Üç aydan daha uzun süre kortizon kullandınız mı?

4. Üç santimetreden daha fazla boy kaybınız oldu mu?

5. Düzenli olarak aşırı alkol alıyor musunuz?

6. Günde 20’den fazla sigara içiyor musunuz?

7. Sık sık ishal oluyor musunuz?

Kadınlar için:

8. Menopoza 45 yaşından önce mi girdiniz?

9. Bir yıl veya daha uzun süredir adet görmüyor musunuz?

Erkekler için:

10. İmpotans-ereksiyon güçlüğü, libido, cinsel istek azlığı veya düşük testosteron seviyesiyle ilişkili olabilecek herhangi bir başka belirtiden şikayetçi misiniz?

Bu sorulardan herhangi birine “evet” yanıtı verdiyseniz, osteoporoz riskiniz olabilir. İleri testler gerekip gerekmediğini öğrenmek için bir hekime başvurmanızı öneririz.