ENDODONTI DALINDAKİ GELİŞMELERLE KANAL TEDAVİSİ TEK SEANSTA, KISA SÜREDE VE BAŞARIYLA GERÇEKLEŞİYOR.

Günümüzde diş hekimliğinde yaşanan devrim niteliğindeki gelişmelerle hem hastaların hem de diş hekimlerinin hayatı daha da kolaylaşıyor. Zamanın gitgide önem kazandığı çağımızda, hastalar kanal tedavisi için defalarca işini gücünü bırakıp diş hekimine gitmek istemiyor. Endodonti dalındaki bu gelişmeler sayesinde kanal tedavileri artık tek seansta ve daha kısa sürede yapılabiliyor.

Eskiden sadece canlı dişlere yapılabilen “tek seansta kanal tedavisi” son yıllarda geliştirilen ilaçlarla diğer dişler için de gerçekleştirilebiliyor. Bu ilaçlar kökte var olan bakteri ve mikroorganizmalara hemen etki ederek tedaviyi tek seansta ve daha kısa sürede bitirme şansı tanıyor.

Bir diğer önemli gelişme de büyütme alanında yaşanıyor; Türkiye’de henüz çok sınırlı sayıda diş hekimi tarafından kullanılan Dental Mikroskop ile kökün içindeki en detaylı ayrıntıları görerek tedavi etme şansına sahip olabilen diş hekimleri, çıplak gözle görebildiklerinden daha fazlasını görerek başarı oranlarını artırıyorlar.

2000 yılından bu yana Endodontist olarak çalışan ve endodontinin en önemli isimlerinden Loma Linda Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mahmoud Torabinejad ile de bir süre birlikte çalışan Dr. Kambiz Mohseni, “ Dental mikroskop ve kanal tedavileri için geliştirilen ilaçlarla endodonti çok önemli bir gelişme kaydetti. Biz doktorlar göremediğimiz sorunları tedavi etme olanağına sahip değiliz maalesef…. Dental Mikroskop dişi 25 kata kadar büyüterek gözden kaçabilecek ve tedavinin başarısını etkileyebilecek bütün detayları görme şansı sunuyor. Özellikle kanal tedavileri ve mikro cerrahi işlemlerinde kullanılması büyük avantaj sağlıyor.

Diş hekimliğinde uzmanlaşma bu gelişmelerle birlikte daha da önem kazanıyor. Özellikle endodonti dışında hizmet veren diğer diş hekimi meslektaşlarımızın hastalarının kanal tedavilerinde biz endodontistlerle işbirliği yapması hem hastaları hem de kendileri için oldukça fayda sağlıyor. Endodontistle işbirliği yapan diş hekimleri hastalarının seanslar arasında rahatsızlık yaşama şansını en aza indirirken, kendi zaman kayıplarını da önleyebiliyorlar. Uzun yıllardır uzmanlaştığım bu alanda hastalarının endodontik tedavisini sadece tek seansta ve titizlikle tamamladıktan sonra yazılı rapor ve radyografileriyle meslektaşlarıma bilgi veriyorum. Böylece diğer tedavilerine rahatlıkla devam edebiliyorlar.” diyerek ifade etti.