EN ÇOK BOTOKS TERCİH EDİLİYOR

Araştırmalara göre, hem ABD’de hem de Türkiye’de en çok tercih edilen estetik yöntemi ise botoks.

ABD’liler geçen yıl estetik uygulamalara 12.4 milyar dolar harcadı. Toplam 11.5 milyon estetik yapılan ülkede, uygulamaların yüzde 81’ini ameliyatsız estetikler oluştururken, Türkiye’de de estetik yaptıranların yüzde 84’ünün ameliyatsız yöntemleri tercih ettiği ifade edildi.

The American Sociaty For Aesthetic Plastic Surgery’ın (ASAPS) yaptığı araştırmaya göre, 2005 yılında estetik yaptıranların sayısında 1997 yılına göre yüzde 444, ameliyatsız uygulamalarda ise yüzde 726 artış oldu. Estetik yaptıranların çoğu ameliyatsız yöntemi tercih ederken, en çok botoks, lazer epilasyon ve dolgu yöntemi ilgi gördüğü ortaya çıktı.

35 yaş üstünde estetik daha yaygın

Araştırmaya göre, yüzde 47’lik oranla en çok 35-50 yaş arasındakiler estetik yaptırıyor. Estetik yaptıranların yüzde 91.4’ünü ise kadınlar oluşturuyor. Estetik yaptıran erkeklerde ise önceki yıllara oranla hem ABD’de hem de Türkiye’de gözle görülür bir artış var. Erkekler de estetik uygulamalar arasında en fazla botoks’u ve lazer epilasyonu tercih ediyor.

Türkiye’de durum

Türkiye’de de ABD’de olduğu gibi estetikte ameliyatsız yöntemler ön sırada. Estetik yaptıranların yüzde 84’ü ameliyatsız estetiği tercih ederken, botoks, Türkiye’de de en çok ilgi gören uygulama.

Türkiye’de 25 doktorun hasta profili üzerinde yapılan araştırmaya göre, botoks, yaptıranların yüzde 88’ini kadınlar oluşturuyor ve en çok 35-50 yaş arasındakiler botoks yaptırıyor.

Araştırmaya göre, Türkiye’de botoks yaptıran erkeklerin oranı da her geçen gün artıyor. Araştırmaya katılan 25 doktordan alınan verilere göre, 2000 yılında botoks yaptıran erkek hasta oranı yüzde 4,5 civarındayken, bu oran 2006 yılının ilk altı ayında yüzde 12’ye yükseldi.

BOTOKS

Clostridium botulinum bakterisinden üretilen saflaştırılmış bir protein olan Botulinum toksin, aşırı aktif kas kasılmalarına neden olan sinir uyarılarını bloke ederek spesifik kas aktivitesini azaltmak üzere küçük enjeksiyonlar halinde uygulanıyor. Son 15 yılda, botoks, çeşitli nörolojik hastalıklardan yakınan hastalarda etkili bir tedavi oluşturmak üzere, 70’den fazla ülkede 20 farklı endikasyonda onaylandı. botoks, kozmetik alandaki kullanımının yanı sıra, servikal distoni, inme sonrası oluşan spastisite, serebral palsi, hiperhidroz (aşırı terleme) tedavisinde de kullanılıyor.