EN ÇOK AŞI GELİŞTİRENE KÜRSÜ

1984 yılında MRL başkan yardımcılığından ve Merck Tedavi Araştırmaları Enstitüsü, Dr. Maurice Hilleman’ı Kürsü ve Sempozyum ile Onurlandırdı.

Merck, Dr. Maurice Hilleman’ı Kürsü ve Sempozyum ile Onurlandırdı. Kürsü için Merck Şirket Vakfı 1.5 milyon USD bağışladı.

1984 yılında MRL başkan yardımcılığından ve Merck Tedavi Araştırmaları Enstitüsü, Virüs ve Hücre Biyolojisi Araştırmaları müdürlüğünden emekli olan Dr. Maurice Hilleman, bilime, dünya sağlığına ve Merck’e yaptığı büyük katkılardan dolayı takdir edildi.

Geçtiğimiz haftanın başında, Merck Company Vakfı, Philadelphia Çocuk Hastanesi (CHOP) ve Pennsylvania Üniversitesi (Penn) Tıp Fakültesi, “Aşı Bilimi Alanında Maurice R. Hilleman Kürsüsü” olarak adlandırılan ortak bir araştırma kürsüsü kurduklarını açıkladılar. Kürsü için Vakıf 1,5 milyon USD ve CHOP ise 500.000 USD katkıda bulundu.

Dr. Hilleman’ın onuruna, Philadelphia’da Amerikan Felsefe Topluluğu’nda düzenlenen etkinliğe, Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Enstitüsü ve Sağlık Enstitüleri Direktörü Dr. Anthony Fauci, İnsan Virolojisi Enstitüsü Direktörü Dr. Robert Fallo ve Merck Aşıları Başkanı Dr. Adel Mahmoud dahil olmak üzere günümüzün önde gelen bilim adamları katıldı.

Dr. Mahmoud, gecede Dr. Hilleman’dan şöyle söz etti “Neredeyse 50 yıl önce Merck’e katıldığından bu yana, günümüzde çalışan herhangi bir bilim adamını gölgede bırakan çok büyük başarılar kaydetti. Yaptığı çalışmalarla gerçekten de milyonlarca kişinin yaşamını kurtardı ve milyonlarcasını da hastalıklardan korudu.”

Dr. Hilleman’ın Başarıları

Dr. Hilleman, en çok aşı geliştiren kişi olarak tanınıyor. Önemli bazı hastalıkları engelleme ve kontrol etme yöntemi sunarak dünyanın şeklini değiştiren kişi olarak da biliniyor. Kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği, grip, hepatit A ve B olmak üzere sayısız aşının geliştirilmesine öncülük etti.

Tanınmış bir mikrobiyolog olan Dr. Hilleman’ın diğer bilimsel başarılarından yalnızca birkaç örnek:

Adenovirüslerin ortaklaşa keşfi

Grip virüsünde “drift” olarak bilinen değişikliklerin keşfi. Kamu sağlık kurumları, bu değişiklikleri izleyerek yeni grip virüslerini takip edebilir ve bunları engelleyecek aşılar yaratabilir.

1960 yılında, bilim adamlarının, nihayet insan kanserleriyle ilgisi bulunan en yaygın genetik mutasyonu bulmalarını sağlayan bilinmeyen bir maymun virüsünün keşfi.

Kürsü ve Sempozyum, Hilleman’ın Aldığı Ödüllerin En Sonuncusu

Bu yeni araştırma kürsüsü ve sempozyum, aslında Dr. Hilleman’a verilen ödüllerin oluşturduğu uzun bir listenin yalnızca en son maddeleri. A.B.D. Ulusal Bilim Akademisi, Ulusal Bilim Akademisi Tıp Enstitüsü; Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi ve Amerikan Felsefe Topluluğunun seçilmiş üyesi Dr. Hilleman, kamu sağlığına yaptığı katkılardan dolayı Başkan Ronald Reagan tarafından Ulusal Bilim Madalyası ve Tayland Kralı tarafından da Prens Mahidol Ödülü ile ödüllendirildi. Ayrıca, Dünya Sağlık Teşkilatından da özel bir yaşam boyu başarı ödülü aldı.

Merck Şirket Vakfı

Merck Şirket Vakfı, ABD’de kurulmuş, hayır amaçlı özel bir vakıftır. Araştırma ağırlıklı bir sağlık ürünleri şirketi olan Merck & Co. Inc. tarafından 1957 yılında kurulan Vakıf, tamamen Şirket tarafından finanse edilmektedir ve Merck’in gerekli vasıfları karşılayan, kâr gütmeyen yardım kuruluşlarına sağladığı finansman desteğinin temel kaynağıdır. Vakfın misyonu ilaç, aşı ve kaliteli sağlık hizmetlerinden faydalananların sayısını artıran, biyomedikal ve sağlık bilimlerinin kapasitesini güçlendiren, yeniliği, ekonomik büyüme ve kalkınmayı adil ve etik bir bağlamda teşvik eden ortamları ve Merck’in temsil edildiği kurumlara katkıda bulunan organizasyonları ve yenilikçi programları desteklemektir. Merck Şirket Vakfı, kurulduğu andan bu yana, toplumsal ihtiyaçlara karşılık veren ve Merck’in dünyadaki insanların sağlık ve refahını artırma misyonuna uyan önemli girişimleri desteklemek için 382 milyon dolardan fazla katkıda bulunmuştur.

Merck Co. hakkında

Merck & Co., Inc. önceliği hastalarına veren, araştırma ağırlıklı bir sağlık ürünleri şirketidir. 1891 yılında kurulan Merck, 20’den fazla tedavi alanında aşı ve ilaç keşfetmekte, geliştirmekte, üretmekte ve pazarlamaktadır. Şirket yalnızca Merck’in keşfettiği ve ürettiği ilaçları bağışlamakla kalmayan, aynı zamanda bu ilaçların ihtiyacı olanlara ulaştırılmasına yardım eden programlar sayesinde, ilaçlardan faydalananların sayısını artırmak için büyük çaba göstermektedir. Merck ayrıca, kâr gütmeyen bir hizmet olarak tarafsız sağlık bilgileri de yayınlamaktadır.