Genel SağlıkHABERLER

EN AZ 5 YAŞ GENÇLEŞİN

Kırışıklık ya da selülit, problem ne olursa olsun, dermaroller güzellik alanında mucizeler yaratan bir uygulama. Ağrısı, acısı olmayan bu yöntem, en az 5 yaş gençleştiriyor.

Yüzlerce yıllık akupunktur teknolojisine dayanan yöntem, vücudun birçok bölgesine uygulanabiliyor. Çizgi ve kırışıklıkların tedavisinde, çatlakların, skarların ve selülitin yok edilmesinde birebir. Türkiye’de yeni yeni uygulanmaya başlayan bu tedaviyle ilgili Levent Cerrahi ve Tanı Merkezi Dermatoloji Uzmanı Arpi Tırpancı’ya sorduk:

– Dermaroller nedir?

Dermaroller silindir tarzı bir tambur üzerine kullanılan amaca göre değişen sayı ve sırada dizilmiş son derece ince, özel tasarlanmış çelik iğnelerden oluşan bir işlem aracıdır. İğnelerin tasarımı ve özelliği deriye girecek derinliği ve dolayısıyla işlemin etkinliğini sağlar. Dermaroller’la yapılan işlem çeşitli isimlerle anılabilir. Mezorolle, microneedling, CIT (Kollagen indüksiyon terapi) gibi.

– Hangi problemlerin çözümünde kullanılır?

– Hangi problemlerin çözümünde kullanılır?

Kozmetik dermatolojide kullanım alanları, anti-aging (Cilt dokusunun canlandırılıp kollajen üretiminin uyarılması), akne, skar (yara izi) tedavisi, geniş gözeneklerin sıkıştırılması, cilt çatlaklarının azaltılması, nedbe dokusunun yumuşatılması, selülit vb olup beraberinde kullanılan yine özel tasarlanmış ürünlerle birlikte melazma ve hiperpigmentasyon tedavisinde de kullanılmaktadır

– Yan etkisi var mı?

Yan etkisi yoktur. İşlem sonrası uygulama yapılan derinliğe göre (0,5 mm-1,5 mm) birkaç saat ile bir gün sürebilen bir kızarıklık dışında rahatsızlık vermediğinden gündelik yaşamı engellemez. Yaz aylarında uygulanabilir, kimyasal bir işlem olmadığı için cildin epidermal bariyer özelliğini bozmamakta beraber yine de güneşten koruyucu kullanılması önerilir. Doğal olarak işlem öncesi tüm diğer işlemlerde olduğu gibi hekim kişinin deri duyarlık öyküsü, geçirilmiş uçuk vb deri hastalıkları konusunda ayrıntılı sorgulamayı yapar.

Uzman Doktor Arpi Tırpancı

– Uygulama nasıl yapılıyor?

Medikal amaçlı kullanılan 0,5 derinliğinden itibaren işlem öncesi cilt temizlenir ve lokal anestetik bir krem uygun süre bekletilerek anestezi sağlanır. Daha sonra antiseptik bir solüsyonla temizlenip uygulama için seçilen bölgede dermaroller aleti özel bir teknikle belirli sayıda mikro kanallar açması için cilt üzerinde tarama yapılır. Bu sırada açılan kanallardan işlem sonrası hemen uygulanan özel ürünler bunların istenen derinliğe kadar iletilmesini sağlar. Mekanik uyarı yani iğnenin deriye girmesi bir dizi reaksiyonu uyararak yeni kollajen üretimini başlatır. Uygulama sonrası yangıyı azaltmak için yüz bölgesi için yine özel tasarlanmış Dermaheal yüz maskeleri 20 dakika kadar bekletilir. Diğer geniş alanlar için nemlendirici ve soğuk kompres yapılabilir.

– Herkese uygulanabilir bir tedavi midir?

15 yaşındaki sivilce izi olan birisi için olabilir fakat 15 yaşında sivilce süreci devam eder. Tedavi için bazı süreçlerin tamamlanmış olması gerekir. Fakat yara çatlağına yapılabilir. Genel olarak iz bırakan yaralar ve onarılması gereken sivilceler varsa ve sürecini tamamlamışsa yaş grubu genç de olsa yapılabilir. Tedavide öncelik yaş değil, yara izinin sürecinin uygun dönemde olması gerekir..

Yan etkisi olmayan bir işlem olmasına rağmen işlemin yapılma kararı, doktor tarafından hastanın geçmiş hastalık öyküleri ve var olan durum değerlendirilerek işleme karar verilir.

– En iyi sonuca ulaşmak için kaç seans gerekir ?

Uygulama sayısı kullanılan derinliğe göre birer hafta ara ile 4-6 seanstan 2 ay araya kadar değişebilir. Tüm kozmetik işlemlerde olduğu gibi gerekli aralarla idame uygulamalar yapılınca sonuçlar uzun soluklu ve mükemmele yakın olur.