Genel SağlıkHABERLER

EMZİRME YETENEĞİ HAMİLELİKTE GELİŞİYOR

Bebekleri aşı gibi hastalıklardan koruyan anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahip. Bu nedenle bebekleri doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamak gerekiyor. “Nasıl emzireceğim…” diye endişe duyanlara uzmanlar hatırlatıyor: Her gebe kadının vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli değişimler olmaktadır. Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir.

1-7 Ekim Emzirme Haftası’nda uzmanlar anne adaylarına anne sütünün faydalarını hatırlatıyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Ünlütürk, anne sütünün bebekler için yaşamsal öneme sahip olduğunu belirterek “Anne sütü bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra ve ilk altı ayda yapılmasını öneriyor. İlk altı aydan sonra besin takviyeleriyle iki yaş ve üzerine kadar devam etmelidir” dedi.

İLK AKTİVİTE EMZİRME

Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlanılması gerektiğini hatırlatan Ünlütürk, “Saatler süren doğum eylemi sonrası dünyaya gelen bebek yorgundur ve acıkmıştır. Her gebe kadının vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli değişimler olmaktadır. Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir. Önemli olan bu yeteneğini uygun şekilde kullanabilmektir” diye konuştu.

ANNE SÜTÜ BEBEĞİN İLK AŞISI

Ünlütürk, anne sütünün aşı gibi çocukları hastalıklara karşı nasıl koruduğunu anlattı: “Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebeğin ilk aşısıdır. İshal, soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı koruyor. Anne sütü ile beslenen çocuklar astım, alerji, diyabete karşı daha dirençli oluyor. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez.”

HEM ANNEYİ HEM DE BEBEĞİ KORUYOR

Dr. Hasan Ünlütürk, emzirmenin önemi hakkında bilgi verdi:

Bebeğin büyüme-gelişimi için gerekli minerallerin (Çinko, demir) emilimini kolaylaştırır.

Anne sütünün hazmı kolaydır.

Bebeğini kendi sütü ile besleme anne-çocuk ilişkisini kuvvetlendirerek bebeğin duygusal doyumunu sağlar.

Bebeğin annesini emmesi anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, göğüs ve yumurtalık kanserinden koruduğu bilinmektedir.

Doğum sonrası hemen emzirmeye başlamak ile annede doğum sonrası kanamalar azalacaktır.