Genel SağlıkHABERLER

ECZACIBAŞI PİNGEL’İ ÇEKTİ

Eczacıbaşı İlaç firması, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan “Pingel” adlı ilacını piyasadan çekme kararı aldı.

Eczacıbaşı İlaç’tan yapılan yazılı açıklamada, “Ruhsatına sahip olduğumuz, ‘klopidogrel’ etkin maddeli ‘Pingel’ adlı ilacın biyoeşdeğerlik çalışmalarını yapan ve alanında dünyanın en saygın kuruluşlarından olan Kanada merkezli Anapharm’ın, ‘bu etkin maddenin biyoeşdeğerlik analiz çalışmasının yeni bir yöntemle tekrarlanması gerektiği’ yolundaki raporu üzerine, ‘Pingel 75mg tablet’ adlı ilacın tarafımızca tedbiren geri çekilmesine karar verilmiştir” denildi.

İlgililerin, ellerinde bulunan söz konusu ilacı eczanelere, stoğunda bu ilaç bulunan eczaneler ve sağlık kuruluşlarının da ecza depolarına iade etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, iade edilen ürünlerin bedelinin tazmin edileceği belirtildi.

Anapharm’ın yeni çalışmasının sonucu Sağlık Bakanlığı’nca onaylandığında ilacın yeniden piyasaya sunulacağı dile getirilen açıklamada, söz konusu ilacı kullanan hastaların, bu dönemde tedavilerinin yeniden düzenlenmesi amacıyla hekimlerine başvurmaları önerildi.

Açıklamada, ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, “0800 211 70 67” No’lu danışma hattına başvurabilecekleri de bildirildi.