DONDURMA HASTA ETMESİN

Dondurma Hasta Etmesin

Algida tarafından Four Seasons Hotel’de yapılan toplantıya konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Günter Hafız, soğuk hava ile üst solunum yolu enfeksiyonları arasında bağlantı olduğuna ilişkin gerçekçi birebir ilişki kurulamadığını anlattı.

Doç. Dr. Hafız, şunları söyledi: “Eğer bir yiyecek ya da içecek soğuk şekilde ağızda fazla ısıtılmadan bol miktarda yenilirse, bu damarlarda büzülmeye yol açar. Eğer kişi hastalığa da meyilliyse boğaz ağrısı yapabilir. Üst solunum yolları hastalıkları kışın tüm dünyada sık rastlanan rahatsızlıklardır. Direnç mekanizmalarının kırıldığı anlarda soğuk yiyecekler yenmesi hastalığa neden olabilir. Ancak kış aylarında dondurma tüketilmesinin üst solunum yolları hastalıklarına neden olduğuna ilişkin bir kanıt yok. Ancak soğuk havalarda dondurma küçük miktarda alınmalı ve yalanarak yavaş yavaş tüketilmeli.”

Doç. Dr. Hafız, ayrıca bazı ameliyatlardan sonra hastalara, kanamaları önlemek için dondurma verdiklerini de söyledi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi diyetisyen Dr. Zeynep Koç da, Türkiye’de ailelerin yüzde 40’ının yetersiz ve dengesiz beslendiğini söyledi. Günde 3 su bardağı süt veya süt türevleri tüketmenin önemini vurgulayan Dr. Koç, bunlardan biri olan dondurmanın özellikle kalori ve kalsiyum açısından besin değerinin yüksek olduğunu anlattı.

Algida Pazarlama Müdürü Deniz Aktürk Erdem de, Kanada ve İsveç gibi soğuk ülkelerde yıllık kişi başı tüketilen dondurma miktarının 18 litre, Türkiye’de ise bu rakamın 1 litre olduğunu kaydetti.