Genel SağlıkHABERLER

DOMATES SUYU, KALBİ KORUYOR

Domates suyunun yüzde 85’inde kalbi hastalıklara karşı koruyan likopen maddesinin bulunduğu bildirildi.

Ayrıca, portakalda bulunan C vitaminine eşdeğer oranda vitamin içeren domates, nezle ve grip tedavisinde de etkin bir rol oynuyor. Domateste bulunan selenyum ise metabolizmanın düzenlenmesi, kısırlığın önlenmesi, vücut gelişiminin sağlanması ve pankreasın harekete geçirilmesinde de etkili oluyor.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Tamam, sebze ve meyvelerde bulunan karotene benzeyen bir madde olan likopenin, sağlık açısından son derece yararlı olduğunun bilimsel araştırmalarla kanıtlandığını kaydetti. Likopenin prostat, sindirim sistemi, göğüs ve akciğer kanserinin vücutta yayılmasını engellediğini belirten Tamam, şunları anlattı:

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE ETKİLİ

“Tropikal meyvelerin yanı sıra kırmızı greyfurt ve karpuzda da likopen var. Ancak, kalbi hastalıklara karşı koruyan bu madde domates suyunun yüzde 85’inde bulunuyor. Aynı zamanda portakalda bulunan C vitaminine eşdeğer oranda da vitamin içeriyor. Bu da domatesi bağışıklık sisteminin gelişmesi, nezle ve grip tedavisinde de etkin bir konuma getiriyor. Domateste bulunan minerallerden selenyum ise metabolizmanın düzenlenmesi, kısırlığın önlenmesi, vücut gelişiminin sağlanması ve pankreasın harekete geçirilmesinde de etkili oluyor.”

Tamam, mide ve bağırsak hastalarının asitli olan domatesi çiğ olarak tüketmemelerini, bunun yerine haşlanmış patatesi tercih etmelerini önerdi.