Genel SağlıkHABERLER

DOKU UYUMU ARANMADAN ORGAN NAKLİ

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doku uyumu aranmadan, sadece kan grubu uyumuyla böbrek nakline başlandı.

Uzmanlar, Türkiye’de ilk kez Antalya’da yapılan bu uygulamayla, böbrek nakli sayısının artırılabileceğini kaydettiler.

Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Ünitesi Başkanı Doç. Dr. Alper Demirbaş, doku uyumu aranmadan sadece kan grubu uyumu ile ilk böbrek nakline 3 ay önce başlandığını kaydetti. Böbrek naklinde geçmiş yıllarda, önce kan gruplarına, eğer uygunsa 6 doku grubuna bakıldığını belirten Doç. Dr. Demirbaş, “6 doku grubundan 3’ü uymazsa, (Sen böbrek veremezsin) denilirdi. Bu nedenle birçok hasta tedavi olamaz, diyalizde hayatını kaybederdi. Artık doku uyumuna bakılmaksızın kan grubu uyumuyla böbrek nakli yapabiliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de doku uyumu kısıtlaması nedeniyle nakil olamayan en az 3-4 bin hasta olduğunu kaydeden Demirbaş, böbrek hastalarına yılda ortalama 6 bin yeni hastanın katıldığını ifade etti.

Türkiye’deki yaklaşık 26 bin böbrek hastasının devlete maliyetinin de yılda 2 milyar dolar civarında olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Alper Demirbaş, şunları söyledi: “Geçen yılın rakamlarına göre ikinci yıl diyaliz maliyeti 18 milyar lira iken, organ naklinin maliyeti 4 milyar lira. Arada 14 milyar lira fark var. Bu, hasta başına yaklaşık 10 bin dolar demek. Devlet bu parayı vermek zorunda, çünkü vermezse bu insanlar ölür. Yani olayın bir de ekonomik boyutu var. Böyle giderse 5-6 sene sonra Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinin ya da tedavi hizmetlerine ayrılan bütçenin neredeyse tamamı böbrek hastalığına gidecek. Bunu çözmenin yolu, böbrek nakli yapmak.”

“HASTALARI KURTARMANIN YOLU…”

A.Ü. Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Tuncer ise böbrek hastalarının her yıl yüzde 10’unun hayatını kaybettiğine dikkati çekti. Doç. Dr. Tuncer, “Bu aslında kader değil. İsmi kanser değil, ama kanserden beter. Bunları kurtarmanın yolu da bu tür uygulamalara geçmek” diye konuştu.

Şeker hastası olup diyalize girenlerin önemli bir grup olduğunu kaydeden Doç. Dr. Murat Tuncer, böbrek hastalarının yüzde 30’unu, diyabet hastalarının oluşturduğunu bildirdi.

Doku uyumsuz sadece kan grubu uyumuyla nakil yapılması halinde Türkiye’de çıkan her kadavranın pankreasının şeker hastalarına nakledilebileceğini de belirten Doç. Dr. Murat Tuncer, “Pankreas naklinde doku uyumu aranmıyor, kan grubu uysun yeter. Bu uygulama sayesinde şeker hastalığından kurtulmak da mümkün olacak” dedi.