Genel SağlıkHABERLER

DOĞRU VE ZAMANINDA MÜDAHALE HAYAT KURTARIYOR

Aşırı hız, bir anlık dikkatsizlik, alkol trafik kazalarına neden olan önemli sebepler arasında yer alıyor. Trafik kazaları gibi çok önemli ve ciddi kazalarda ilkyardımı yapacak kişinin hiç paniğe kapılmadan çok hızlı düşünüp çok hızlı davranması gerektiğini belirten Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktör Barış Mutluer, doğru müdahalenin hayati önem taşıdığını da söylüyor.

İlkyardımın birinci ilkesi hastanın ya da yaralının yaşamını kurtarmak, ikincisi durumunun daha kötüye gitmesini önlemek, üçüncüsü ise tümüyle iyileşmesine yardımcı olmaktır. Ancak ilkyardım müdahalesinde bulunacak kişinin bilinçli olması gerekir. Yaralıya yapılacak en ufak yanlış bir müdahale geri dönülemeyecek rahatsızlıklara neden olabilir.

Kazadan sonra yapılması gerekenler;

• Kaza yerinde hemen emniyet önlemleri alınmalıdır. Kaza yerinde emniyetli bir yerde durulmalı, gerekli işaretlemeler hemen yapılmalıdır.

• Kaza geçirenler elverişli şekilde araçtan çıkarılmalıdır. Araçtan çıkarılma sırasında kaza geçirenin omurga ekseni korunmalı, onu emniyetli bir yere taşımalıdır.

• Kaza geçirenlere olanaklar ölçüsünde ilkyardım uygulanmalıdır. Kanaması olanlara, şoka girmek üzere olanlara, solunumu ve kalbi duranlara öncelik tanınmalıdır.

• Gereken yerlerle haberleşme sağlanmalıdır. İlgili yerlere kısa ve anlaşılır bir mesaj iletilmeli; kaza yeri, yaralıların durumu ve sayısı belirtilmelidir.

• Kaza geçirenler dikkatli taşınmalıdır. Taşımada daima sedye kullanılmalı, taşınan kişinin başı hareket yönünde olmalıdır. Merdivenden çıkarken veya inerken baş daima yukarıda olmalıdır.

• İlk yardım kurallarını hiç bilmeyen, sağlık konusunda bilgisi olmayan kişiler sunî solunum, kalp masajı gibi bilgi ve uzmanlık gerektiren müdahaleler yapmamalıdır.