Genel SağlıkHABERLER

DOĞRU VE ZAMANINDA İLKYARDIM İLE HAYATA TUTUNABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle ani hastalanan insanlara ilk müdahaleyi yapan sağlık çalışanları olan Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) ambulanslarda, hastanın güvenli ve sağlık

İnsan sağlığı için özveriyle çalışan Acil Tıp Teknisyenlerinin öneminden bahseden Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Dr. Barış Mutluer, 22 Mart ATT Günü nedeniyle ile tüm Acil Tıp Teknisyenlerine teşekkür etti.
Hastalanan ya da kaza geçiren kişiye yapılacak ilk müdahale çoğu zaman kişinin hayatta kalmasına yardımcı olur. Bu önemli görevi üstlenen Acil Tıp Teknisyenleri de bireylerin kazaya uğraması ya da hastalanması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle ilkyardım hizmetleri uygulayan; hasta, yaralı, ya da kazazedenin sağlık merkezine ulaştırılmasını sağlayan sağlık mensuplarıdır. Ambulanslarda yaralının ya da hastanın güvenliğinden ve sağlık durumundan sorumlu olan Acil Tıp Teknisyenleri, hızlı ve dikkati çalışarak hastayı mümkün olduğu kadar hayati tehlike sınırının uzağında tutmaya çalışırlar.
Kaza veya hastalık sonrası ilk yardım hayati önem taşıyor
Yapılan araştırmalarda, hastalıklarda ve kazalarda ölümlerin %10’unun ilk beş dakika içinde, %50’sinin ise ilk yarım saat içinde gerçekleştiğini belirten Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Dr. Barış Mutluer: ‘‘Araştırmaların da gösterdiği gibi hastaya, sağlık merkezine ulaşmadan yapılacak ilk yardım çoğu zaman hayatını kurtaracak boyutlara ulaşır. Bu yüzden ilk yardımın en kısa sürede ve en etkin şekilde yapılması, kurtarılacak hayat sayısını da arttırır. Dolayısıyla mevcut durumun daha kötüye gitmesini önleyerek, kişinin hayatta kalmasını amaçlayan ve hastaların hastaneye ulaşana kadarki sürede sağlıklarını ve güvenliklerini sağlayan Acil Tıp Teknisyenlerinin hayatımızdaki önemi çok büyüktür’’ dedi.
Acil Tıp Teknisyenleri çoğu zaman hastaneye giderken hayat kurtarıyor…
ATT’lerin, acil sağlık hizmetleri sunumunda ekiplerdeki önemli rollerden birini yüklendiğini belirten Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Dr. Barış Mutluer: ‘‘Acil Tıp Teknisyenleri ülkemizin dört bir yanında her türlü sıkıntıya, yoğun strese ve olumsuz koşullara rağmen zamanla yarışarak fedakarca hizmet vermektedirler. İnsan sağlığını her şeyin üzerinde tutarak, büyük gayret ve özveri ile çalışan, yaşam kurtarmayı ilke edinmiş tüm Acil Sağlık Teknisyenlerine 22 Mart ATT Günü vesilesiyle teşekkür ediyorum” dedi.