Genel SağlıkHABERLER

DOĞRU BESLENME ALIŞKANLIKLARI TÜP BEBEK TEDAVISINDE BAŞARI ORANINI ARTTIRIYOR

Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sağlıklı kilolara sahip olmaları tedavinin başarısını olumlu yönde etkileyen önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor. Kilo fazlası olan çiftlerin tedaviye başlamadan önce kişiye özel oluşturulacak beslenme listelerini uygulayarak kilo vermelerinin tedavi için gerekli olduğunu belirten Eurofertil Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, “Kişilerin bel çevresi kalınlığı ideal kiloya sahip olup olmadıklarını ortaya koyuyor. Kadınlarda bel çevresi 88, erkeklerde ise 102 cm’den daha kalın olan kişiler fazla kilolu olup, bu kişilerin tüp bebek tedavisine başlamadan önce kişiye özel diyetlerle kilo vererek tedaviye başlamalarını sağlıyoruz” dedi.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olma şansını etkileyen faktörlerin başında doğru beslenme geliyor. Tedavi öncesinde çiftlere, ailede bulunan hastalıklar dikkate alınarak hazırlanan kişiye özel beslenme programları tüp bebek tedavisine olumlu etki ediyor. Özellikle ailesinde kalp hastalığı, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar ve bağışıklık problemleri bulunan kişilerin kan şekerini hızlı yükseltmeyecek doğru beslenme alışkanlıkları kazanarak tüp bebek tedavisindeki başarı oranını arttırdığını söyleyen Dr. Özörnek, “Doğru beslenme programları gebelik şansını arttırıken, hem gebelik sürecinin hem de doğumun sorunsuz geçmesine yardımcı oluyor. Böylece sağlıklı bir bebeğe kavuşma ihtimalini arttırıyor.” dedi.

FAZLA KİLONUN GEBELİĞE OLUMSUZ ETKİLERİ OLUYOR

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen fazla kilolar, gebe kalmak isteyen çiftler içinde kadında ve erkekte farklı sorunlar yaratıyor. Fazla kilonun erkeklerde sperm sayısı hareketliliğine olumsuz etkileri olduğunu belirten Dr. Özörnek sözlerini şöyle sürdürdü: “Gebelik öncesi kilo veren erkeklerde spremin dölleme yeteneği artarken, sperm sayısı hareketliliğine de olumlu etkileri görülüyor.”

Kadınlarda görülen adet düzensizliği, tüylenme, saç dökülmesi, sivilce ve yumurtlama düzensizlikleri gibi problemler fazla kiloya bağlı olarak ortaya çıkıyor. Kilo fazlalığı olan kadınların gebe kalmadan sağlıklı bir kiloya eriştiklerinde yumurtlama şanslarının daha yüksek olduğunu söyleyen Dr. Özörnek, “Özellikle polikistik over sendromu gibi sorunları olan kadınlar gebelik öncesi kilo vererek hem gebe kalma şansını arttırır hem de gebelik sırasında oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmış olur. Kilo kaybının ayrıca hamilelik esnasında oluşan tansiyon yüksekliği, şeker yüksekliği, erken doğum ve düşük gibi risklerin azalması yönünde olumlu etkisi olduğunuda gözlemliyoruz” diye ekledi.

KİŞİYE ÖZEL DİYET LİSTESİ

Kliniklerine tüp bebek tedavisi için gelen fazla kilolu çiftlere, aile bulunan hastalıkların yanı sıra yapılan bazı tetkiklerin sonuçlarına göre oluşturulan bir beslenme listesi verdiklerini söyleyen Dr. Hakan Özörnek, “Fazla kilolarıyla bize başvuran çiftlerimiz için oluşturduğumuz beslenme listeleri yalnızca tedavi öncesinde uygulanmıyor. Çiftlerimiz bu listelere bebeklerini kucaklarına alana kadar devam ediyorlar. Bu sağlıklı beslenme düzeni aynı zamanda anne adayının hamilelik sırasında oluşan hastalıklara maruz kalma risklerini de azaltıyor” dedi.