Genel SağlıkHABERLER

DOĞAN SAĞLIK GRUBU YENİLİKÇİ UYGULAMALARIYLA ÖN PLANA ÇIKIYOR

Doğan Sağlık Grubu sektörde ülkenin kalkınmasına destek olacak öncü olacak projeyle bir ilke daha imza attı. Her doğan bebeğin bir kişiye okuma – yazma öğrenme şansı tanımasını amaçlayan proje ile 7 milyonu aşkın okuma yazma bilmeyen yetişkin sayısının düşmesi hedefleniyor

Doğan Sağlık Grubu, 2007 yılında da sosyal sorumluluk misyonu kapsamında yeni projelerini hayata geçirmeye başladı. Doğan Sağlık Grubu, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğinde yürüttüğü proje kapsamında doğan her yeni bebeğe çiçek ya da hediyelik eşya gönderilmesi yerine yapılacak 30 YTL ve üzeri bağışlarla bir anne ya da çocuğun okutulmasını böylece bebeğin adına hazırlanacak sertifika ile kalıcı bir hediye sunmayı hedefliyor.

Türkiye’de ilk kez Doğan Sağlık Grubu’nda uygulanmaya başlayan eğitime destek sertifikaları projesi ile ülkede çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 7 milyonu aşkın okuma yazma bilmeyen yetişkin sayısının düşmesini ve böylece çocukların eğitiminin de yetersiz kalmaması amaçlanıyor.

Özellikle doğum ve hasta ziyaretlerinde hastanelere gelen büyük çiçeklerin ve hediyelik süs eşyaların çok kısa sürede bir mikrop yuvasına dönüşebildiğini belirten Doğan Sağlık Grubu yetkilileri bu bilinci oturtmak için “Yakınlarınıza solmaz bir çiçek armağan edin!” sloganını bütün hasta ve yakınlarına çeşitli yollarla aktarıyorlar. Bir insanı okur-yazar yapacak 30 YTL değerindeki kişiye özel sertifikaların bir ya anne ya da çocuğun okur-yazar olması ve daha aydınlık bir geleceğe adım atmasını her yeni doğan bebeğin sağlaması amacıyla başlatılan ama yatan hasta yakınları için de uygulamaya geçen bu projenin tüm hastaneler için öncü olması gerektiğini belirtti.

İlçenin okur-yazar Sayısı da artacak

Doğan Sağlık Grubu’nun eğitime destek için yürüttüğü bir diğer proje kapsamında ise AÇEV öğretmenlerinin önderliğinde hastane bünyesinde gerçekleştirilecek “yetişkin okur-yazarlığı ve kişisel gelişim ” kursları açılacak. 2007 yılının Şubat ayında Küçükçekmece Doğan Hastanesi’nin eğitim salonunda başlayacak kurslarda, ihtiyacı olanlar sadece okuma ve yazmayı öğrenmekle kalmayıp, sayı saymayı öğrenecek ve Doğan Sağlık Grubu uzman doktorlarınca hazırlanan, hijyen, ana çocuk sağlığı, beslenme gibi konular hakkındaki görsel eğitim programlarından da yararlanabilecek.