Genel SağlıkHABERLER

DİYETE RAĞMEN KİLO VEREMEMENİN TIBBİ SEBEPLERİ OLABİLİR…

Diyet yapılmasına rağmen kilo verilememesinin tıbbi sebepleri olabileceğinin ve bazı hastalıkların, kilo verilmesine engel olabileceğinin altını çizen Diyetisyeni Uzm. Hatice Baygut, bu durumda doktora başvurulması gerektiği konusunda uyarıda bulundu

Diyet yapan bir kişi için, ayda 2-4 kilo kaybının ideal olduğunu belirten YDü Hastanesi Baş Diyetisyeni Uzman Hatice Baygut; bazı hastalıkların ise kilo verilmesine engel olabileceğini belirtti. Diyet yapıldığı halde kilo verilemesinin ya da kilo kaybının durma noktasına gelmesinin tıbbi sebepleri olabileceğini ve nedenlerinin araştırılması gerektiğini vurgulayan Uzm. Baygut; buna yol açabilecek bazı sebepler hakkında da bilgi verdi.
1. Fazla kiloya sebep olabilen bir hastalığınızın bulunması
Bir doktora danışmadan, kendi kendine yapılan diyetler belli bir süre sonra başarısızlıkla sonuçlanabilir. Farkında olmadığınız bir tiroid hastalığı, gizli şeker ya da insülin direnci, böbreküstü bezlerinin fazla çalışması, polikistik over sendromu gibi durumlar kilo verememenizin tıbbi sebepleri olabilir. Bu tür hastalıklar, her yaşta ortaya çıkabileceği için kilo vermekte zorlandığınızda ya da kilo vermeniz durduğunda bu hastalıkların bir uzman hekim tarafından araştırılması gerekir.
2. Doğru olmayan beslenme uygulamaları
Bir diyet sizi aç bırakıyorsa o diyet doğru diyet değildir. çok düşük kalorili diyetler vücudumuzdan yağ dokusu ile beraber fazla miktarda kas dokusu kaybına da yol açarlar. Gün içerisinde enerjiyi en fazla harcayan, kaslarımızdır. Kas kaybı ile beraber metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo kaybına karşı bir direnç oluşur, hatta eskisinden fazla kilo alınabilir.
3. Psikolojik problemler bulunması ve aşırı stres hali
Psikolojik problemleriniz ya da aşırı stresli bir yaşantınız varsa, kilo verme konusunda başarısız olma ihtimaliniz artar. Bu problemler için kullanılan bazı ilaçlar da, yan etki olarak kilo artışına yol açabilir.
4. Kişinin düzenli ve kendisine uygun bir egzersiz yapmaması
Kilo kaybı, kişinin günlük aldığı kaloriden daha fazla kalori yakmasıyla olur. Bunu da, uygun bir beslenme programına ilave edilen egzersizlerle daha kolay sağlarız. Aynı zamanda yapılan egzersizler, kas kitlenizin korunmasını sağlar ve metabolizma hızınızın azalması engellenmiş olur.
5. Aileniz ve çevrenizden yeterli desteği alamamak
Kilo vermeye karar vermek sizin için en önemli adımdır. Bu adımı atarken ailenize ve çevrenizde beraber olduğunuz herkese söylemelisiniz. Onlardan size destek olmalarını ve gerektiğinde sizi uyarmalarını isteyin.
6. öğünleri atlamak
Metabolizmanın düzenli çalışması için günde 3 ana ve 3 ara öğün yenmesi gerektiği, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sabah kahvaltısı erken saatte yapılmalı, öğün atlanmamalıdır. Akşam yemeğini ise saat 19:00’dan önce yemeye dikkat etmelisiniz. Ana öğünlerden 2,5-3 saat sonra mutlaka ara öğün yapmanız, metabolizmanızın hızını arttıran en önemli etkendir.
7. Yeterli uyumamak ve dinlenememek
Metabolizmanın en yavaş olduğu gece saatlerinde mutlaka uyunmalı, en hızlı olduğu sabah saatlerinde de mutlaka ayakta olunmalıdır. Uykusuzluk, stres hormonlarını arttırır ve bu hormonlar kilo artışına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka günde 7-8 saat uyumanız gerekir.
8. Bol su içmemek
Metabolizmanın düzgün çalışması için günde 2.5-3 litre su içmeyi bir alışkanlık haline getirilmelidir.
9. Zararlı alışkanlıkları bırakmamak
Sigara ve alkol gibi maddeleri tüketenlerin zayıflama programlarında daha az başarılı oldukları bilimsel çalışmalarda görülmüştür.
10. ümitsizliğe kapılmak
Belli miktarda kilo verdikten sonra, vücut yeni durumuna karşı bir denge sağlamaya çalışır ve kilo kaybı azalır, bazen de durabilir. Bu dönemde ümitsizliğe kapılmamalı, mevcut kilonuzu korumaya çalışmalı ve egzersiz miktarını arttırmaya çalışmalısınız.