Genel SağlıkHABERLER

DİYET YAPAYIM DERKEN

İngiltere’de yayımlanan The Daily Mirror gazetesinin verdiği habere göre, Atkins gibi yüksek yağ, düşük karbonhidrat diyetleri kalbe yüksek oranda zarar veriyor.

Yüksek yağ, düşük karbonhidrat diyeti yapan 19 kişi üzerinde incelemeler yapan bilim adamları, diyet başladıktan iki hafta sonra, kalbin ‘güç deposu’nda toplanan enerjinin kötü tamamen sıfırlandığını gördü.

İngiltere’de yayımlanan The Daily Mirror gazetesinin verdiği habere göre, kalp gücünün ani şekilde düşüşü ise kalp yetmezliğine yol açabiliyor.

İlk somut kanıt

Oxford Üniversitesi’nden İngiliz Kalp Vakfı Başkanı profesör Kieran Clarke, “bu, Atkins diyetinin kalbin enerji depolama yeteneğini körelttiğini kanıtlayan ilk çalışma” diyor.

Deneklerden birinin günlük yapması gereken koşusunu tamamlayamadığını söyleyen Clarke, “vücut genellikle uyum sağlayıcıdır. Ama diyeti sona erdirdikten sonra kalbin tekrar eski gücünü toplayıp toplayamayacağını bilmiyoruz” uyarısında bulunuyor.

Araştırmanın söyledikleri

İngiliz Kalp Vakfı’nın tıbbi direktörü profesör Peter Weissberg ise araştırmanın, diyet yapan insanlara, ‘yüksek yağ, düşük karbonhidrat diyetleri kesinlikle kalp yetmezliğine yol açar’ demediğini söylüyor.

Ancak Weissberg sözlerini bir uyarıyla bitiriyor: “Fakat emin olmalılar ki, dengesiz ve hızlı diyetler metabolizmanızda yaraya yol açar. Ve bu araştırmanın gösterdiği gibi kalbinizi direkt olarak etkiler.”