DİYABET EĞİTİM KAMPI

Ege Pediatrik Endokrin ve Diyabet Derneği adına Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik İmmünoloji ve Metabolizma Bilim Dalı tarafından şeker hastası çocuklara yönelik Kuşadası Ömer Tatil Köyü’nde “Diyabet Eğitim Kampı” düzenlendi.

5 gün süren ve şeker hastası 40 çocuğun katıldığı kampta Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1 uzman, 3 asistan, 2 öğrenci, 2 hemşire ve 1 beslenme uzmanı olmak üzere toplam 9 kişinin görev aldığını açıklayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik İmmünoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükran Darcan, “Kamp süresince çocuklarımıza yönelik olarak değişik spor aktiviteleri (basketbol,voleybol, yüzme, masa tenisi gibi) yanı sıra, uygulamalı beslenme eğitimi programları gerçekleştirildi. Her gün öğleden sonraları günde 1.5 saat çocukların diyabetlerini kontrol altında tutmalarına yardımcı olmak amacıyla kan şekeri kontrolü, insülin dozlarının düzenlenmesi, spor ve beslenme alışkanlıkları arasındaki uyum konusunda eğitim verildi” dedi.

Bu sene 4’üncüsünü düzenledikleri diyabet eğitim kampına 7-18 yaş arası çocuklar aldıklarını vurgulayan Doç. Dr. Şükran Darcan, “Kampa çocuklar yalnız başlarına geliyor, aileleri almıyoruz. 5 gün süresince bir arada olan diyabet hastası çocuklar birbirleriyle kaynaşarak yaşadıkları sorunlar konusunda ortak paylaşımlarda bulunabiliyor. Aynı zamanda deniz ve havuzun tadını çıkararak hoş bir tatil geçirme fırsatını bulmuş oluyor. Bir yandan hastalıkları konusunda eğitim alırken, öte yandan da eğlenme şansını yakalıyorlar” diye konuştu.

Diyabetin bir hastalık olmadığını çocuklara benimsetmek amacında olduklarını vurgulayan Darcan, “Şeker hastalığı bir yaşam biçimidir. Birtakım kurallara riayet ettiğiniz taktirde günlük yaşamınızı aksatmadan sürdürebilirsiniz” dedi.