Genel SağlıkHABERLER

DİŞLERİNİZİ TEMİZLERKEN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Diş sağlığı için çok önemli olan diş ipi kullanımının ülkemizde oldukça az olduğunu belirten uzmanlar yanlış kullanımın oluşturabileceği sağlık sorunları konusunda uyardılar.

Diş ipinin günde en az bir kez mümkünse gece yatmadan önce dişlerin fırçalanmasıyla birlikte kullanılması gerektiğini belirten Özel Dentistanbul Diş Hastanesi Dişeti Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı Dr. Ayşegül Yıldırım Mirza “Bakteri plağı dişlerin tüm yüzeylerinde birikir, diş fırçası sadece dişlerin ön ve arka yüzeylerinde biriken plağı temizler, dişlerin ara yüzeylerinde biriken plağı temizlemek için diş ipi kullanmak gerekir. Böylece hem diş taşı hem de dişlerin ara yüzeylerinde oluşacak çürükler önlenmiş olur” dedi.

Nasıl uygulanmalı?

• Diş ipini yaklaşık 45 cm. uzunluğunda kopartıp uçlarını orta parmaklarınıza dolayın.

• Diş ipini üst dişlerin arasından geçirmek için başparmaklarınızı kullanın. Alt dişleri temizlerken diş ipini dişlerin arasından geçirmek için işaret parmaklarınızı kullanın.

• Diş ipini dişlerinizin arasından yumuşak ve yavaş bir hareketle geçirin. Bunu yaparken dişetlerinizi zedelememeye özen gösterin.

• Dişlerinizin arasından geçirdikten sonra diş ipini eğim vererek yukarı aşağı hareket ettirerek bakteri plağını temizleyin. Bu işlemi her dişinizde yeni ve temiz bir iple tekrar ederek tüm dişlerinizin arasını bakteri plağından temizleyin.

Diş ipinin kullanımıyla ilgili bilgiler veren Dr. Ayşegül Yıldırım Mirza, mümkünse mumsuz diş ipinin kullanılması gerektiğini ve diş ipinin kopmayacak yapıda, ne çok geniş ne de çok ince olmaması gerektiğini belirtirken “Dişler arasına zorlanarak girecek kadar kalın ve dişetini kesecek kadar ince olmaması uygundur. Ayrıca çok sert kullanmamak ve diş etini kesmemeye özen göstermek önemlidir” dedi.