DİŞLERİMİZ ÇÜRÜYOR

Ağız bakımının ve sağlıklı dişlere sahip olmanın temelini oluşturan, diş fırçalamak gibi basit ve sadece birkaç dakika alan bir işlemi niçin yapmıyoruz? Dişlerimizi neden çürüklere teslim ediyoruz?

Yapılan tüketici araştırmalarına göre, tüketicilerin yüzde 50’si zaman bulamadığı için dişlerini düzenli olarak fırçalamadığını belirtmiş. Yüzde 29’unun nedeni tembellik, kalan yüzde 21’lik kısım ise çeşitli nedenlerle dişlerinin günlük bakımını yapmıyor. Bu nedenler arasında diş macununun tadını sevmemek, gerek görmemek, dikkatsizlik, unutkanlık ve hatta diş macunu ve fırçası gibi diş bakım malzemelerine sahip olmamak da bulunuyor. Son grup ankete katılanların yüzde 1’ini oluşturuyor.

DİŞ MACUNU TÜKETİMİ

Ülkemizde diş macunu tüketimi kişi başına yılda 60 ile 70 gr arasında değişiyor. Bu rakam İngiltere’de 350 gr, İtalya’da 270gr, İspanya’da 250gr ve Amerika’da ise 650gr. Yine İngiltere’de 2.4, İspanya’da 2.5 olan kişi başına yıllık diş fırçası kullanımı ülkemizde 3 kişiye 1 fırça olup oldukça düşüktür. Türkiye’de nüfusun yüzde 40’ı dişlerini ara sıra, yüzde 26’sı günde 2-3 kez fırçalıyor. Nüfusun yüzde 10’u dişhekimine hiç gitmemiş, yüzde 43’ü ise son bir yıldır dişhekimine gitmemiş. Gelişmiş ülkelerde nüfusun dişhekimini ziyaret etme aralığı ise yılda 2.

Türkiye’de diş macunu pazarı büyüklüğü 2001 yılı rakamlarıyla 48,1 milyon dolar ve yaklaşık 3,800 ton. Diş fırçası pazarı ise 17,3 milyon adet ve 23 milyon dolar. Diş macunlarında pazarı İpana, Colgate, Signal, Sanino, ve Sensodyne paylaşıyor. Diş fırçalarında ise Oral B, Colgate, Signal, İpana, Banat, ve Vepa markalarını bulmak mümkün.

HERKESİN BEKLENTİSİNİ KARŞILAYACAK BİR DİŞ MACUNU VAR!

Diş macunları özelliklerine göre çok büyük bir çeşitlilik gösteriyor. Diş macunları, formülleri ve etkileri ile birbirinden ayrılıyor. Dişleri beyazlatan, diş çürümelerine karşı koruyan, ağızda uzun süre ferahlık sağlayan veya uzun süreli tam koruma sağlayan diş macunları farklı beklentilere sesleniyor.