Genel SağlıkHABERLER

DİŞ FIRÇASI SEÇERKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

Hepimizin isteği sağlıklı dişlere sahip olmak. Bu nedenle dişlerimizi düzenli olarak fırçalamaya dikkat ederiz. Ancak dişleri düzenli fırçalamak kadar doğru diş fırçasını kullanmak da büyük önem taşıyor. Çünkü dişlerimizin sağlığını korumak için kullandığımız diş fırçaları ve uyguladığımız fırçalama teknikleri çok önemli. EDAD (Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği) Başkanı Prof. Dr. Ata Anıl, diş sağlığımızı korumak için diş fırçası seçerken dikkat etmemiz gereken özellikleri anlatıyor!

Diş hekimleri dişlerin sağlıklı temizlenmesi için sadece 2 dakika fırçalanması gerektiğini belirtiyor. Ancak çoğumuz için bu 2 dakika sonsuz bir süre gibi gelir. Yapılan bir araştırmaya göre, diş hekimlerinin hastalarında en çok tespit ettikleri sorunlardan biri, dişlerin yeteri kadar ve düzgün şekilde fırçalanmadığı şeklindedir. Dişlerin düzgün fırçalanmaması, zararlı bakterilerin ve yemek artıklarının iyi temizlenmemesine, ayrıca diş eti hastalıklarına yakalanma riskinin artmasına neden olur.

Şarj edilebilir diş fırçaları bu sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Titreşimli dönme etkisi olan bu fırçalar manuel fırçalar ile karşılaştırıldığında kısa dönemde daha etkin bir şekilde plağı uzaklaştırır ve diş eti hastalığını azaltır. Bununla birlikte gelişmiş şarj edilebilir diş fırçalarını bastırarak kullanmak mümkün olmadığından, diş etlerinde ve diş minelerinde daha az yıpranma ve aşınma oluşur.

Şarj edilebilir diş fırçalarının bir diğer avantajı, manuel fırçalara göre daha küçük ve yuvarlak olmasıdır. Bu sayede fırçayı ağız içinde daha rahat hareket ettirmek mümkün olur. Ayrıca sürekli tekrar eden hareketler sayesinde diş plağı daha iyi temizlenir. Yapılan araştırmalar şarj edilebilir diş fırçası kullanan kişilerde daha az diş eti kanaması olduğunu göstermektedir.