Genel SağlıkHABERLER

3 MİLYON KOAH HASTASINDAN BİRİ DE SİZ OLABİLİRSİNİZ

Sigara içiyorsanız dikkat!

Dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan KOAH hastalığından her yıl 3 milyon kişi hayatını kaybediyor.

İstanbul Medipol Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Kunter, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ndan (KOAH) her yıl dünyada 3 milyon insanın hayatını kaybettiğini söyledi. KOAH’ın dünyadaki ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer aldığını belirten Prof. Dr. Erdoğan Kunter, “Dünyada 600 milyon, ülkemizde ise 3 milyon KOAH hastası olduğu tahmin edilmektedir” dedi.

Hastalığın özellikle sigara içenlerde görüldüğüne dikkat çeken Kunter, “KOAH, akciğerdeki bronş adı verilen hava yollarında ve akciğer dokusunda harabiyete yol açarak nefes darlığına sebebiyet veren bir hastalıktır. Amfizem ve Kronik Bronşit terimleri de bu hastalık için kullanılabilmektedir. Öksürme, balgam çıkarma ve nefes darlığı hastalığın en önemli belirtileridir” diye konuştu.

Hastalar farkında değil

KOAH’lı hastaların büyük çoğunluğunun henüz hastalığının farkında olmadığını da hatırlatan Kunter, şöyle devam etti: “Sigara içenler öksürük ve balgam çıkarma gibi yakınmalarının sigaranın yol açtığı normal reaksiyonlar olduğunu düşünmektedirler. Halbuki, öksürmek ve balgam çıkarmak bu hastalığın erken belirtilerindendir.”

“Günde birkaç kereden fazla mı öksürüyorsunuz? Çoğu gün balgam çıkartıyor musunuz? Yaşıtlarınıza göre nefesiniz daha kolay mı daralıyor? Yaşınız 40’ın üzerinde mi? Şu an sigara kullanıyor musunuz veya daha önce kullandınız mı?” diyen Prof. Dr. Erdoğan Kunter, “Eğer bu soruların 3’üne veya daha fazlasına ‘evet’ dediyseniz, doktorunuza KOAH olup olmadığınızı sormalısınız ve tanı koymak için spirometri (nefes testi) yaptırmalısınız” dedi.

Kunter, çok kolay ve ağrısız olan bu testte, cihaza bağlı plastik bir boruya bütün gücünüzle üflemenin yeterli olacağını ifade ediyor.

Paniğe kapılmayın!..

KOAH olup olmadığınızı ne kadar erken öğrenirseniz ileride akciğerlerinizde oluşabilecek daha kötü hasarlardan kendinizi o kadar erken korumuş olacağınızı da belirten Prof. Dr. Erdoğan Kunter, şunları kaydetti: “Doktorunuza danıştıktan ve nefes testi yaptırdıktan sonra KOAH’lı olduğunuzu öğrenirseniz, sakın paniğe kapılmayın. Öncelikle sigarayı bırakın. Düzenli egzersiz yapın. Her yıl grip aşısı ve 5 yılda bir zatürre aşısı olun. Doktorunuzu önereceği tedaviyi uygulayın. KOAH’ın tedavisinde özellikle nefes yoluyla alınan ilaçlar, akciğer rehabilitasyonu, oksijen tedavisi ve basınçlı hava veren cihazlar (BPAP, CPAP) gibi yöntemler kullanılabilmektedir.”