DİRENÇLİ YÜKSEK TANSİYONA RENAL DENERVASYON YÖNTEMİ İLE ÇARE

Tedavi ve düzenli ilaç kullanılmasına rağmen bir türlü düşmeyen dirençli hipertansiyon tedavisinde umut vaad eden ‘Renal Denervasyon Yöntemi’ yüz güldürüyor. Dünyada 3-4 yıldır uygulanan ‘Renal Denervasyon Yöntemi’nde yapılan küçük bir müdahaleyle tansiyon değerini 30 puan kadar düşürmek mümkün oluyor. Liv Hospital Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, günde 3-4 adet ilaç alınmasına rağmen düşmeyen yüksek tansiyon hastaları için ‘Renal Denervasyon Yöntemi’ni tavsiye ediyor. Doç. Dr. Çatakoğlu yöntemin kimlere ve nasıl uygulanması gerektiği konusunda bilgilendiriyor.

Bir türlü düşmeyen yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan Renal Devervasyon kimlere uygulanmalı?

Günde 3 veya daha fazla tansiyon ilacı kullanılmasına rağmen, büyük tansiyonun 140, küçük tansiyonun 90 ve üzerinde olduğu vakalarda bir türlü kontrol altına alınamayan hipertansiyon tedavisinde Renal Denervasyon Yöntemi rahatlıkla kullanılabilir. Eğer hekim hastanın tansiyon yüksekliğinin hormon düzensizliği veya börek hastalığı gibi bir sebep kaynaklanmadığını tespit etmişse her yaştan bu sorunu yaşayan hastalar için, umut veren bir yöntem.

Yöntem nasıl uygulanıyor?

Renal Devervasyon Yöntemi 3-4 yıldır dünyada da uygulanıyor. Girişimsel kardiyoloji uzmanının yaptığı Renal Denervasyon işlemi yaklaşık 45 dakika sürüyor ve lokal anestezi altında gerçekleşiyor. Kasıktaki bir atar damardan girilerek böbrek atar damarına ulaşılıyor. İnce uçlu katater yardımıyla her iki böbrek damarını çevreleyen sinirlere radyo frekansı veriliyor. Böylece tansiyonunun yükselmesine neden olan sinirlerinin bloke edilmesi sonucunda tansiyonun çok yüksek değerlere çıkması engelleniyor. Hasta ertesi gün evine ve günlük hayatına dönebiliyor. Bu yöntemle ilaç kullanımı kademeli olarak azaltılabiliyor. Uygulamadan sonra tansiyon değerlerinde 6 ay içinde 30 puanlık bir düşüş sağlanabiliyor. Örneğin tansiyonu 160 olan bir hastanın tansiyonu 130 gibi bir değere düşebiliyor.

Yöntemi başarı oranı nedir?

Dünyada 1 milyarın üzerinde hipertansiyon hastası bulunuyor. Türkiye’de ise yaklaşık 6 milyon kişi yüksek tansiyon hastası. Ancak bu hastaların yüzde yirmi beşi dirençli hipertansiyon hastası ve bu kişiler gözden kaçabiliyor. Ülkemizde ölümlere sebep olan kronik hastalıkların başında ne yazık ki yüksek tansiyon geliyor bu yüzden ilaç tedavisine yanıt vermeyen dirençli hipertansiyon hastaları hekimiyle konuşarak Renal Devervasyon Yöntemi ile ilgili bilgi alabilir. Renal Denervasyon Yöntemi uygun hastalara uygulandığında yüzde 80-90 oranında başarı sağlanıyor.