Genel SağlıkHABERLER

DERİYE UYGULANAN LAZER CERRAHİSİ

Lazerler, güneşten zarar görmüş ya da kınşmış deriyi almak için cildi soymak (yenilemek) amacıyla çok kontrollü bir şekilde kulla­nılır. Kanseröz olmayan (kanserleşmemiş) cilt urlarını, (örümcek damarlar da dahil olmak üzere) örümcek damarlan, doğum lekele­rini ve dövmeleri çıkarmak için de kullanılır. Diğer cerrahiler gibi lazer tedavileri de küçük bir enfek­siyon, skarlaşma (iz bırakma) ya da tedavi edilen cildin renginin değiş­mesi riskini taşır. Lazer kullanan tüm, doktorlar her teknik konusunda eğitim almamıştır. Düşündüğünüz tedavi konusunda deneyimi olan bir doktor seçmeniz özellikle önemlidir.

UYULMASI GEREKENLER

Hemen hemen her zaman ayakta-tedavi kapsamında gerçekleştirilen bir uygulama olan lazer tedavisi, yangın ve lazer kullanımının neden olabileceği diğer tehlikelere karşı özel olarak tasarlanmış özel bir cerrahi birimde uygulanır. Yoğun ışıktan gözlerin zarar görmesini engellemek için konıyucu gözlük (kayak gözlüğü) ya da benzer bir şey takmanız gerekir. Uygulamanın yapılacağı bölge çok geniş olmadığı sürece sıklıkla lokal anestezi kullanılır. Uygulamanın yapılacağı bölge geniş olduğunda ise genel anestezi gerekebilir. Ameliyattan 3 hafta önce güneşe çıkmaktan sakınma­lısınız çünkü bronz bir tenin ya da güneş yanığının pigmentasyonu ışık demetini emerek hedefine ulaşma­sını engelleyebilir. Tedaviden sonra cilt, güneşe karşı çok duyarlıdır. 30 güneş koaıma faktörlü (SPF) bir sunblock kullanmalısınız ve güneşe aşın manız kalmaktan kaçınmalısınız.

DERİ SOYMA (YENİLEME)

Lazer ile cilt (deri) soyma (yenileme), özellikle göz ve ağız kenan olmak üzere yüzdeki ince çizgilerin görünümünü hafif­letmek için kullanılır. Güneşin neden olduğu hasadan ve aknenin neden olduğu yara izlerini tedavi etmek için de kullanılır. Lazer, dermabrazyon (derideki lekeleri ya da benleri yok etme işlemi) ve kimyasal soyma­ların tedavi ettiği hastalıklar yelpazesine benzer bir hastalık yelpazesini tedavi eder. Bu üç yöntemle de derinin yüzeysel katmanları alınır fakat her birinde farklı araçlar kullanılır. Lazer tedavisinde ısı; kimyasal bir soymada güçlü kimyasallar kulla­nılır ve dermabrazyonda da derinin en üst tabakası fiziksel olarak kazınır. Lazer, diğer tekniklerden daha kusursuz olarak kullanılabilir.