Genel SağlıkHABERLER

DEPRESYON İLACI İLE KANSERE ÇARE

İngiliz bilim adamları, Prozac benzeri anti – depresif ilaçların, bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılabileceğini ortaya çıkardı.

Prozac ve Ecstasy gibi ilaçların yaptığı, temelde insanın ruh halini değiştirmek. Bunu da, beyine, insanın kendini iyi hissetmesini sağlayan serotonin gibi kimyasalları salgılama komutu vererek gerçekleştiriyorlar. Yani bu ilaçlar, serotonin taşıyıcı olarak adlandırılan molekülleri hedef alıyor.

Birmingham Üniversitesi’nden bilim adamları, bazı kanser hücrelerinde de işte bu taşıyıcı moleküllere rastlamışlar. Bu bulguyu takip eden testler, çok çarpıcı sonuçlar çıkarmış ortaya. Birmingham Üniversitesi’nden Profesör John Gordon, ulaştıkları sonucu şöyle anlatıyor:

“Lemfoma adıyla bilinen bir kanser hücresi grubunu inceledik ve gördük ki, anti-depresif ilaçlar ve bazı amfetaminler, bu kanser hücrelerinin büyümesini durdurabiliyor, hatta bazılarını tamamen yok ediyor.”

Anti-depresif ilaçların, özellikle Afrika’daki çocuklarda sık rastlanan ve Burkitt Lemfoması olarak bilinen kanser türü karşısında etkili olduğu biliniyor. Ancak elde edilen yeni bulgularla, dünyada her yıl yüz binlerce insanın ölümüne neden olan diğer kanser türlerinin tedavisine de kapı aralanabileceği belirtiliyor.

ECSTASY’NİN TEDAVİ EDİCİ DOZU ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Aslında kanser tedavisinde ecstasy kullanılmasını savunan yok gibi. Zira bu ilacın tedavi edici özelliğini ortaya çıkaracak dozun ölümcül olacağı biliniyor.

ANTİ-DEPRESİF İLAÇLAR KONUSUNDA İSE UMUTLU

Ancak uzmanlar anti-depresif ilaçlar konusunda umutlu. Bu ilaçların hastaya, şu anda uygulanan tedavilerden daha az ıstırap vereceği tahmin ediliyor. Araştırmacılar, bu konudaki klinik deneylere de yakın da başlamayı hedefliyor.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com