Genel SağlıkHABERLER

ELEKTROMANYETİK KİRLİLİĞE EN İYİ ÇÖZÜM TOPRAK…

Hızla gelişen teknolojinin yarattığı elektromanyetik kirlilik, unutkanlık, algılama bozuklukları, stres, depresyon, panik atak gibi hastalıkların artmasına neden oluyor. Özellikle çarpık kentleşme ve plansız yapılaşmanın engellenemediği metropollerde yaşayanları bekleyen tehlike ciddi boyutta. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz, elektromanyetik dengemizi bozan bu kirliliğin tehlikelerini ve korunma yollarını anlatıyor…

Gelişen teknoloji hayatı bir yandan kolaylaştırırken diğer yandan önemli fiziksel ve psikolojik hastalıklara davetiye çıkarıyor. Yeşil alanların tahrip edilmesi ve eski ahşap binaların yerini betonarme yapıların almasını büyük tehlike olarak nitelendiren Dr. Mehmet Yavuz, toprağa temas etmeden yaşayan günümüz insanının modern çağ hastalıklarıyla mücadele etmeye mecbur kaldığını belirtti.

Elektronik Cihazların Yarattığı Tehlikeye Dikkat!

İş hayatı ve sosyal yaşamda kullanılan kablosuz iletişim araçlarının yaydığı elektromanyetik dalgalar tüm vücudumuzu özellikle de beynimizi olumsuz etkiliyor. ‘Dumansız Hava Sahası’ ile beraber dalgasız bir hava sahasına da ciddi şekilde ihtiyacımız olduğunu belirten Dr. Yavuz, insanların elektronik cihazların yarattığı tehlike konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Kablolu İletişim Ağına Dönmek Şart!

Eskiden kablolu kullanılan TV, radyo, telefon ve internet günümüzde ‘wireless’ dediğimiz kablosuz sistemle kullanılıyor. Uydu aracılığıyla havadan yeryüzüne ulaşan sinyaller hayatımızı kolaylaştırırken yarattığı tehlikeyle de vücudumuzu sarıyor. Bu elektromanyetik dalgaları kontrol etmek ve minimuma indirmek için iletişim araçlarında kablolu sisteme dönmemiz gerektiğini belirten Dr. Yavuz, cep telefonu, uzaktan kumanda ve bilgisayarın hayatımızdaki rolünü azaltmak gerektiğinin altını çizdi. Dalga kirliliğinin vücudumuzun elektromanyetik dengesini bozduğunu belirten Dr. Yavuz, bu durumun birçok fiziksel ve psikolojik hastalığı tetiklediğini vurguladı.

Çıplak Ayakla Toprağa Basmak En İyi Yöntem!

Elektromanyetik dalgaların zararını en aza indirgemek için özellikle toprakla uğraşmak gerektiğini belirten Yavuz, haftada en az 2 defa çıplak ayakla toprak üzerinde yürümeyi öneriyor. Bu imkânı yaratamayanlar için de saksı çiçekleriyle uğraşmak bir diğer yöntem. Böylece vücudumuzdaki elektromanyetik yükü ayaklarımız veya ellerimiz vasıtasıyla boşaltmış oluyoruz.

Bir diğer önemli noktanın evin elektrik tesisatındaki toprak hattı olduğunu belirten Dr. Yavuz, toprak hat dışındaki tesisatların elektronik cihazların ömrünü kısalttığına ve elektromanyetik dalgaları daha fazla açığa çıkardığına dikkat çekti.

Elektromanyetik Dalgalar Çakraları Olumsuz Etkiliyor…

Toprak üzerinde ayakkabı veya çorap ile değil çıplak ayakla dolaşmak gerektiğinin altını çizen Yavuz, Uzakdoğu meditasyon öğretisinde özellikle üzerinde durulan ve vücudun enerji dolaşımında büyük rolü olan çakra noktalarının da bu dalgalardan olumsuz etkilendiğini belirtti. Çakraların elektromanyetik dalgalar nedeniyle kesintiye uğradığını vurgulayan Yavuz, enerji kanallarının da normal işleyişini kaybettiğini, bu nedenle yükü boşaltmamız için toprakla uğraşmanın önemli olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

Nöroloji Uzmanı
Dr. Mehmet Yavuz