DEMANS HASTALARINA BAKANLAR KENDİLERİNE DİKKAT ETMİYOR

Bunama (demans) hastalarına bakanların, beslenmelerine dikkat etmeyerek kendi sağlıklarını tehlikeye soktukları belirlendi.

Özellikle Alzheimer tipi bunama hastalarına bakanların sağlıklarını yitirdiklerini belirten uzmanlar, bu kişilerin sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmaları gerektiğini bildirdiler.

Yaş ortalaması 62 olan, eşleri veya anne babalarının bakımını üstlenen 100 kadın üzerinde yapılan araştırmada, bir gruba dengeli beslenme uygulandı, bir gruba da egzersiz yaptırıldı. Haftada 5 defa 30-40 dakikalık yürüyüş ya da evde egzersiz bisikletine binenlerin oluşturduğu grupta da, iyi beslenenler grubunda da depresyon ve stres oranının düştüğü gözlendi. Her iki gruptaki deneklerin, uyku sorunu çekmedikleri, moral açısından iyi durumda oldukları belirlendi. Sağlıklı beslenme programına katılan deneklerin vücutlarındaki yağ oranının da düştüğü gözlendi.

İyi beslenmenin uyku sorununu çözdüğünü belirten uzmanlar, egzersiz ile daha fazla kalorinin yakılabildiğini, bunun da yüksek tansiyona karşı iyi olduğunu ifade ettiler. Araştırma raporu, Journal Psychosomatic Medicine adlı dergide yer aldı.